První návrh Škody Auto v kolektivním vyjednávání počítá podle odborů s růstem tarifních mezd od května a listopadu vždy o jedno procento. Odbory s tím nesouhlasí, dál s vedením podniku jednají. V případě neúspěchu vyjednávání hrozí největší české automobilce stávka, informoval ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář.

V Podnikové radě se po firemním návrhu ihned začaly objevovat návrhy, že by proti němu zaměstnanci byli schopni ihned jít do stávky. 

Další kolo jednání se konalo v úterý, jeho výsledek ani jedna ze stran nechtěla komentovat. Firma a odbory zasednou k jednacímu stolu také dnes.

Současná průměrná mzda dělníků v podniku je 26.500 Kč. Podle mluvčího Škodovky Jaroslava Černého činila loni průměrná mzda všech pracovníků firmy včetně managementu 30 088 korun měsíčně, což bylo zhruba o dva tisíce korun méně než předloni. Škoda Auto má asi 24.000 pracovníků, patří k největším zaměstnavatelům v Česku.

Jeden jogurt navíc

První návrh firmy se skládá ze tří částí. V době od 1. dubna do 1. května 2010 Škoda navrhla pro zaměstnance jednorázovou platbu 1000 korun. Dále od 1. května do 1. listopadu 2010 nárůst tarifu o jedno procento a další procento navíc poté od 1. listopadu 2010 do 30. června 2011.

Odbory tento návrh jednoznačně odmítly jako absolutně nepřijatelný. Představuje podle nich nižší číslo, než je vůbec očekávaná inflace. Odbory přitom požadují růst tarifu nad inflaci. "Firma nám v přepočtu nabídla jeden jogurt ze Žitavy na měsíc," řekl týdeníku předseda odborů Jaroslav Povšík.

Požadavek, se kterým na jednání přišli odboráři, však zatím zůstává v tajnosti. "Nechali jsme firmu, ať předloží, jak si váží zaměstnanců, to nám také firma ukázala. Už to nebudeme dělat jako dříve, kdy jsme představili veřejnosti maximální návrh a každý pokles byl prohrou," podotkl Povšík.

„Pozitivní je, že nabídka firmy nemění stávající premisy pro mzdovou dohodu, tedy bonusy atd.,“ uvedl v týdeníku Povšík. Tím však výčet pozitiv pdle něj nejspíš končí.

Odbory chtějí delší smlouvu

Odborářům se také nelíbí časové rozvržení návrhu firmy. Chtějí smlouvu na jeden rok, ne až do poloviny příštího roku. Znamenalo by to totiž, že by se za rok vyjednávalo o nové kolektivní smlouvě v době hromadné dovolené.

"To si firma myslí, že by rozhodla o nás bez nás a pak by zaměstnancům po dovolené jen suše oznámila, kolik jim dá?," uvedl Povšík.

Proč šéf odborů Povšík odsuzuje návrh vedení

Byl jsem zklamaný z navrhované pevné částky. Věděl jsem, že je aplikován německy model vyjednávaní a už jsme to tu zažili, dát pevnou částku. Zklamalo mě, že firma tuto částku přepočítávala na procenta a že je tak nízká. Proto jsem si spočítal, kolik by tato částka znamenala ve firmou navrhovaném období od 1. 4. 2010 do 30. 6. 2011. Jednoduchým matematickým dělením a přepočtem vůči kursu koruny k euru mi vyšla směšná částka na měsíc. Nedávno jsem se stavil v Žitavě a koupil jsem tam jogurty, které staly přibližně tolik, jako je ta směšná částka na měsíc pro zaměstnance.  Firma dále nabídla ještě dvakrát jedno procento ve dvou obdobích, a to od května do listopadu 2010 a druhé procento od listopadu 2010 do konce června 2011. Při tomto „přidáni“ by se zvýšeni tarifu vzhledem k hodnotícímu období nepromítlo ani do výpočtu zaručeného bonusu. To je zcela nedostatečné v rámci trvaní smlouvy, kdy se sčítá inflace a navíc ani nevíme, jak bude inflace vypadat v roce 2011. I kdybychom počítali s tím, že inflace bude pořad stejná, přičemž jsme přesvědčeni, že inflace bude výrazně vyšší, tak cela nabídka firmy je pod inflaci, a to i v případě, že bychom vzali v potaz firmou uváděnou inflaci 1,4 procenta.

Zdroj: Škodovácký odborář

Od minulého čtvrtka, kdy firma s prvním návrhem přišla, se jednalo také v úterý, je tedy možné, že návrh doznal změn. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Připraveni ke stávce

Je však zřejmé, že pokud by vyjednávání zkrachovalo, jsou zaměstnanci připraveni vstoupit do stávky. Podle Povšíka by k protestním akcím nedošlo dříve než v dubnu.

"Ano a protestní kroky by se stupňovaly. Na druhou stranu musím říci, že zaměstnanci tentokrát nesmějí očekávat neskutečná čísla a jsem přesvědčen, že máme v hlavě takové číslo, které jsme nastavili na vyvážení a optimum k dané ekonomické a odbytové situaci," dodal Povšík.

Ke stávce jsou připraveni především dílenské organizace. Zaměstnancům podle nich vadí, že se výroba stále zvyšuje a zrychluje, ale peněz firma nabízí méně

„Lidé by byli ochotní stávkovat, tento návrh považují za nedostatečný. Hrozí, že teď při nižší výrobě kývneme na menší růst mezd a pak během roku se výroba zase rozjede do rekordních čísel jako vloni,“ cituje týdeník odborářů šéfa jedné dílenské organizacel Josefa Zmrhala. 

Jedno z nejbouřlivějších vyjednávání zažila největší česká automobilka před třemi roky. Odboráři tenkrát k prosazení svých požadavků použili několikahodinovou stávku.