Takový způsob platby umožní novela zákona o nemocenském pojištění, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna a odeslala ji do Senátu. Pod návrhem jsou podepsaní dva bývalí ministři práce Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD).

Placení poštovného bylo opakovaně terčem kritiky České lékařské komory. Podle ní zdravotnickým zařízením vznikají v souvislosti s agendou dočasných pracovních neschopností nemalé administrativní náklady. Nově by je měla nést právě ČSSZ. Podle důvodové zprávy by mělo jít přibližně o 26 milionů korun ročně. Nečas již dříve řekl, že ČSSZ to bude schopna ze svých peněz na provozní náklady zvládnout.

Lékaři mají dosud hrazen jen signální kód v ceně 5,25 koruny za hlášení nemoci zdravotní pojišťovně. Doporučený dopis správě sociálního zabezpečení stojí 26 korun, průměrné náklady na administrativu jedné pracovní neschopnosti jsou 100 korun.

Česká lékařská komora loni původně pohrozila, že vyzve lékaře, aby od pacientů vybírala za každou neschopenku po stokoruně. Od svého záměru ale poté ustoupila.

Na krytí nákladů neschopenek se v prosinci dohodli ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí Dana Jurásková a Petr Šimerka. Lékařům by měly být kryty prokazatelně vynaložené náklady na poštovné při hlášení začátku, průběhu a konce pracovní neschopnosti správě sociálního zabezpečení.

Související