Pařížský klub věřitelských států se ve středu dohodl, že jeho členové odpustí Afghánistánu veškeré jeho dluhy vůči nim v celkové sumě 1,026 miliardy dolarů (asi 19 miliard Kč). Sdělila to ve středu skupina členů klubu složená z Německa, Ruska a Spojených států.

"Jako příspěvek k ozdravení dluhové situace Islámské republiky Afghánistán se věřitelé Pařížského klubu rozhodli zrušit její dluh 441 milionů dolarů," uvádí se ve sdělení. Věřitelské státy se rovněž dohodli, že na bilaterální a dobrovolné bázi odpustí Afghánistánu dalších 585 milionů dolarů.

Pařížský klub má celkem 19 členů, kterými jsou vesměs nejbohatší státy světa. Jsou mezi nimi i Spojené státy, Francie, Japonsko a další členové G7, patří k nim ale i Rusko. České republice dlužil Afghánistán ke konci roku 2006 zhruba 81 milionů korun.

Afghánistánu poskytlo mezinárodní společenství finanční úlevu již v lednu. Světová banka, Mezinárodní měnový fond a některé věřitelské země mu odepsaly dluh ve výši 1,6 miliardy dolarů.

Pařížský klub uvedl, že vítá odhodlání Afghánistánu realizovat komplexní strategii snižování chudoby. Přivítal rovněž jeho ambiciózní hospodářský program, který podle klubu připraví cestu k soběstačnému ekonomickému růstu i v obtížné globální ekonomické situaci.

Středeční rozhodnutí ocenilo ministerstvo financí USA, které je označilo za krok na cestě k hospodářské stabilizaci země. "Je to pro Afghánistán významný úspěch a ukazuje to, že mezinárodní společenství uznává pokrok, který země učinila v posílení své ekonomiky," uvedl tajemník ministerstva Neil Wolin. Dodal, že jeho úřad pomáhá afghánskému ministerstvu financí od roku 2002 při zlepšování příprav rozpočtů, v modernizaci platebních systémů a při restrukturalizaci dluhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru