Ženy jsou lepší šéfové než muži. Téměř šest z deseti nadřízených se blíží ideálu, každý desátý je diktátor. Ustrašení šéfové, známí z dob plánované ekonomiky, téměř vymizeli. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti Accor Services mezi téměř 4500 zaměstnanci.

Manažerek, se kterými jsou jejich zaměstnanci velmi spokojeni, jsou v tuzemsku téměř dvě třetiny. U mužů je to o desetinu méně. Větší obliba ženských šéfových může podle psycholožky Pavly Řehákové souviset s jejich vyšší empatií, která se projevuje i na pracovišti. "Ženy často snáze kooperují. To mohou členové pracovního týmu vnímat jako podporu, v krajních případech i jako ochranu. Pro některé lidi takový styl řízení nabízí pocit stability a prožívání jisté míry spokojenosti,“ vysvětlila.

Češi jsou podle průzkumu překvapivě se svými šéfy spokojeni. Respondenti v průzkumu odpovídali na deset dotazů, na konci testu se pak dozvěděli, jaký je jejich nadřízený typ. Nejvíce (57 procent) vedoucích se zařadilo do kategorie „Ideální šéf, ideální šéfová“.

"Samozřejmě to neznamená, že by to byli vedoucí pracovníci bez jakýchkoliv chyb. Do této skupiny byli zařazeni ti, u kterých převažovaly odpovědi vyjadřující ideální vlastnosti a schopnosti. Přesto jsme byli výsledkem a kladným hodnocením šéfů příjemně překvapeni,“ uvedla marketingová ředitelka Accor Services Daniela Pedretová.

Chytrák, diktátor nebo ustrašenec

Celkem čtvrtina mužských šéfů spadá do kategorie "chytrák“. To jsou šéfové, u kterých je na prvním místě jejich kariéra. Vedle negativních charakteristik ale mají i ty kladné. Aby sami uspěli, potřebují v týmu výkonné pracovníky a svým oblíbencům dokážou vytvořit dobré podmínky. Žen "chytraček“ je pouze pětina.

O něco více než desetina je pak tvrdých šéfů - "diktátorů“ a "diktátorek“ a i zde jsou rozdíly mezi oběma pohlavími. Mužů je v této kategorii o poznání více.

Nejméně, a to v mužské i ženské kategorii, je v tuzemsku "ustrašenců“, tedy takových šéfů, kteří se bojí udělat jakékoli rozhodnutí. Takoví se prý hojně vyskytovali v dobách komunismu.

Accor je vedoucí evropská skupina v hotelnictví a turismu a světová jednička v oblasti služeb. Působí v téměř 100 zemích, zaměstnává 150.000 lidí. Vydává stravenky Ticket Restaurant.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru