Ruská banka Home Credit & Finance Bank (HCFB), patřící do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, loni podle mezinárodních účetních standardů zvýšila čistý zisk o 41,5 procenta oproti předchozímu roku na téměř 5,2 miliardy rublů (skoro 3,3 miliardy korun).

Banka i posílila svoji pozici na trhu. V krizovém roce zvýšila svůj podíl na trhu spotřebitelských úvěrů na 28 procent a na trhu kreditních karet na 8,5 procenta. Do konce loňského roku jich vydala 9,8 milionu. Banka je přitom opatrnější v půjčování – objem půjček meziročně klesl o 18 procent.

O dva miliony více klientů

V Rusku má Home Credit nyní 17,8 milionů klientů, což je meziroční nárůst o dva miliony. Podíl včas nesplácených úvěrů ke konci roku činil 13 procent, pohledávky jsou ale kryty opravnými položkami.

"Podařilo se nám účinně uplatnit naše konkurenční výhody a posílit vůdčí pozice. Včas jsme se připravili na krizi, a to bance umožnilo zůstat ziskovou a aktivně se rozvíjet i v nestabilních hospodářských podmínkách," prohlásil šéf banky Ivan Svítek.

Banka nyní v Rusku disponuje sítí 82 zastoupení, 181 kanceláří a šesti poboček. Spotřebitelské úvěry se nabízejí také v 32 000 prodejnách a banka má síť 250 bankomatů.

Půjčila přes 67 miliard rublů

Objem pasiv v uplynulém roce banka zvýšila devětkrát z 810 milionů na sedm miliard rublů. Aktiva banky loni oproti předchozímu roku klesla o 15 procent ze 113,449 miliard rublů na 96,476 miliardy.

Klientům celkem půjčila 67,416 miliard rublů, o téměř 18 procent méně než předloni, čistý výnos z úroků klesl o necelých pět procent z 19,361 miliardy na 18,446 miliard rublů. Celkový kapitál banky vzrostl díky hotovostním injekcím i ponechání zisku v bance o 30 procent z 20,598 miliard na 26,832 miliard rublů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru