Průměrná úroková sazba u hypoték klesla v únoru na nejnižší hodnotu od prosince 2007, a to 5,37 procenta. Banky přesto zaznamenaly meziroční pokles zájmu o hypotéky. Vyplývá to ze zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Banky poskytly za první dva měsíce roku 5385 úvěrů v objemu 8,88 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 500 úvěrů a 1,3 miliardy korun méně. V samotném únoru tuzemské banky poskytly 2852 hypoték o objemu 4,6 miliardy korun. Průměrná výše hypotečního úvěru tak nepatrně klesla na 1,613 milionu korun. V porovnání s loňským únorem klesla produkce hypotečních bank o 11 procent a v objemu o 17,5 procenta.

"Banky zpozorovaly, že jde do tuhého, konečně začaly s výraznějším snižováním úrokových sazeb a částečným uvolňováním podmínek poskytování hypoték. Nicméně z čerstvých statistik vyplývá, že ani zbraně tohoto kalibru nezabraly a meziroční ztráta v produkci nových úvěrů se v uplynulém měsíci ještě prohloubila," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Pokles díky fixaci

Pokles úrokových sazeb podle indexu nejvíce ovlivňují hypotéky s pětiletou fixací, u kterých sazby meziměsíčně klesly o 0,16 procentního bodu. Průměrná úroková sazba jednoletých hypoték klesla v porovnání s lednem o 0,09 procentního bodu, u tříletých fixací došlo k poklesu o více než desetinu procentního bodu.

 

 

"Pokles průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu byl v únoru způsoben poklesem sazeb v celém spektru fixací, který byl reakcí bank na pokles sazeb na mezibankovním trhu. Pokud nedojde ke kompenzaci zvýšením rizikové marže bank, můžeme se v březnu dočkat dalšího mírného snížení," uvedl Rajdl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru