Evropská unie požaduje od členských zemí, aby vrátily dohromady 346,5 milionu eur (8,8 miliardy Kč) ze zemědělských dotací, které dostaly za poslední dekádu neprávem. Přes třetinu z toho má vrátit Řecko, uvedla v úterý Evropská komise. Podle zprávy agentury AFP se požadavek České republiky netýká.

Po Řecku požaduje komise zpět 132,4 milionu eur kvůli přetrvávajícím nedostatkům ve výkazech o produkci bavlny, olivového oleje, ovoce a zeleniny. Komise chce peníze zpět od 20 z 27 členských států.

Mezi státy s nejvyššími nezaslouženými výhodami figuruje i Polsko, které musí vrátit 92 milionů eur. Následují Španělsko se 49 miliony eur a Británie s Nizozemskem po 18 milionech. Komise uvádí, že se chybné platby objevily v celé řadě oblastí od pěstování ovoce a zeleniny přes produkci suchého krmiva po chybné refundace za export.

Vracet mají prostředky také Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko i Francie a Německo. V seznamu figurují i Irsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Maďarsko, Portugalsko, Slovensko a Švédsko.

EU v posledních letech udělala v zemědělských subvencích značné škrty. Přesto tyto dotace tvoří kolem 40 procent celkového rozpočtu unie, tedy 55 miliard eur, napsaly agentury AP a AFP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru