Napětí v ostravské kolonii Bedřiška po nedělním žhářském útoku na domek Romů polevilo. Domobrana se formovat nebude, ačkoli o tom místní lidé ještě v pondělí odpoledne uvažovali, řekl v úterý ČTK předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, který se v regionu několik let věnuje práci s romskou minoritou. Po pachatelích žhářského útoku policie dál pátrá.

"Nastal klid. Lidé věří práci policie. Domobranu či vlastní hlídky organizovat nebudou," řekl Vishwanathan. Soused napadené rodiny Jiří Koller ještě v pondělí odpoledne tvrdil, že kvůli strachu o děti budou držet hlídky.

V lokalitě byla posílena hlídková služba. Kriminalisté zatím nepředpokládají, že by v nejbližších dnech zveřejnili další informace. "Potřebujeme čas," řekla jejich mluvčí Gabriela Holčáková.

Policie na pondělní tiskové konferenci uvedla, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by za útokem stála organizovaná skupina pravicových extremistů. Podle kriminalistů se zatím rozhodně nejedná o druhý Vítkov. S tím po pondělním setkání s obyvateli kolonie souhlasí i Vishwanathan. "Nevypadá to, že by zvenčí přijela organizovaná zločinecká skupina. Spíše se nám zdá, že to je vyústění problému uvnitř lokality," řekl.

Rodina Ludmily Podrané ale nechápe, proč si útočník vybral zrovna jejich domek. "Nikomu nedlužím. Jen bance. Spory taky tady s nikým nemáme," řekl ČTK její manžel Dušan.

Radikálové se prý vyptávali starousedlíků 

Českému rozhlasu se podařilo zjistit, že se přímo v kolonii Bedřiška v minulosti pravicoví radikálové pohybovali. "Jeden z místních obyvatel potvrdil, že ho přímo v této lokalitě v minulosti oslovili pravicoví radikálové. Zajímali se o to, jak se starousedlíkům žije s romskými rodinami a jaké tam mají problémy," uvedl v úterý ČRo.

Informaci začala prověřovat policie. Stejně tak i svědectví obyvatel osady, kteří údajně těsně před útokem viděli ulicí projet bílé auto s tmavými skly.

Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci ze soboty na neděli. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala čtrnáctiletá dcera Podrané. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet. Od knotu se jen vznítil kousek koberce. Ten dívka, kterou probudilo řinčení skla, stihla uhasit. "Zachránila nám všem život," řekla ČTK se slzami v očích její matka.

Loni v dubnu žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Související