Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně zvýšil o tři procenta na 974 346 vozů navzdory výraznému poklesu poptávky v Německu. Uvedlo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) na svých internetových stránkách.

Prodej aut v Německu se kvůli skončení příznivého vlivu šrotovného propadl o téměř 30 procent na 194 846 vozů. Tradiční evropskou automobilovou jedničku tak v měsíčním prodeji podruhé za sebou předstihla Itálie, která zaznamenala nárůst o více než pětinu na 200 560 vozů.

V Česku se prodej zvýšil o osminu

V České republice se prodej podle ACEA v únoru meziročně zvýšil o 12,8 procenta na 11 080 vozů a na Slovensku o 5,3 procenta na 3476 vozů.

Celosvětová poptávka po automobilech byla těžce zasažena světovou hospodářskou a finanční krizí. Řada evropských zemí proto podpořila prodej zavedením šrotovného.

V loňském roce klesl prodej aut v EU o 1,3 procenta na 14,1 milionu vozů. Ve druhém pololetí přitom poptávka díky šrotovnému oživila po výrazném propadu v první polovině roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru