Česká energetická společnost ČEZ a těžební firma NWR, jejímž spoluvlastníkem je podnikatel Zdeněk Bakala, chtějí koupit 50 procent akcií polských elektráren Pontnów-Adamów-Konin (PAK) a o 85 procent přilehlých dolů.

Na svých internetových stránkách to píše Gazeta Wyborcza, podle níž se polskému ministerstvu národního pokladu přihlásilo pět potenciálních investorů, mezi nimi také jeden ze Slovenska.

Firma NWR ale vzápětí tvrzení polského tisku odmítla. "NWR žádnou nabídku na privatizaci v Polsku nepodala,“ řekla mluvčí společnosti Petra Mašínová. ČEZ zatím podání nabídky nechtěl potvrdit. "Budeme reagovat až polské ministerstvo vydá oficiální zprávu," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Cena nejméně 23 miliard korun

Součástí PAK jsou tři staré uhelné elektrárny a jedna nová a dva hnědouhelné doly. Pro stát bude rozhodujícím kritériem při výběru investora cena. Provozní kontrolu nad PAK má polský mediální magnát Zygmunt Solorz-Žak, který v podniku vlastní 47 procent akcií.

Analytici cenu společnosti, která je podle údajů na svých internetových stránkách druhým největším producentem elektřiny z hnědého uhlí v Polsku, odhadují na nejméně 3,5 miliardy zlotých (22,9 miliardy korun).

O tom, že by chtěla PAK koupit, v pondělí informovala polská elektrárenská společnost Enea, v níž má stát 61procentní podíl. V pondělí vypršela lhůta, do kdy se potenciální zájemci o PAK měli hlásit polskému ministerstvu národního pokladu. To však nezveřejnilo, o jaké společnosti jde.

ČEZ se v Polsku již zabydluje

ČEZ získala v roce 2006 na jihu Polska dva elektrárenské podniky Elektrownia Skawina a Elektrocieplownia Elcho. Česká polostátní firma se nedávno přihlásila do aukce o distribuční teplárenské sítě v jihopolském městě Slezská Ruda. Tepelnou elektrárnu Skawina ČEZ plánuje v příštích letech rozšířit o plynový blok.

Polsko by letos z privatizace chtělo získat 25 miliard zlotých. Zatím se mu podařilo získat pět miliard zlotých, minulý týden prodalo otevřeným penzijním fondům 46,7 procenta dolu Bogdanka za 1,1 miliardy zlotých.

NWR v Polsku již patří důl Debiensko, v němž chce nyní obnovit těžbu. Spoluvlastníkem uhelné společnosti NWR je podnikatel Zdeněk Bakala, který v  Česku mj. vlastní i vydavatelství Economia, pod které spadají Hospodářské noviny či server iHNed.cz

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru