blank_pageGenerální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría v pondělí vyzval ministry financí Evropské unie, aby dali najevo jasnou podporu Řecku. Země si podle něj pomoc zaslouží, protože předložila radikální plán úsporných opatření, aby snížila rozpočtový deficit. Ten minulý rok činil 12,7 procenta HDP, což je dvojnásobek toho, co se předpokládalo.

Řecká vláda socialistů nedávno předložila další plán konsolidace veřejných financí. Počítá především se snížením platů ve veřejném sektoru, se zmrazením důchodů a se zvýšením daní.

"Řecko si zaslouží podporu, vzhledem k podpůrným opatřením a politickým krokům, které oznámilo," řekl Gurría v rozhovoru s agenturou Reuters. V Aténách mimo jiné jednal s řeckými činiteli a zabýval se i přístupem Řecka k životním prostředí.

Řekové před koncem loňského roku přiznali, že opakovaně falšovali statistiky. Důvěryhodnost Řecka tak utrpěla šrámy hlavně u jeho věřitelů. Pravidla Evropské unie povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP, loňský deficit je tedy více než čtyřikrát vyšší, než je povolené maximum. Atény slibují, že letos deficit sníží na 8,7 procenta HDP.

Finanční pomocí Řecku by se v pondělí měla zabývat takzvaná euroskupina, což jsou ministři financí eurozóny. Francie ale varovala, aby nikdo nečekal, že ministři přijdou s konkrétními čísly, Německo dokonce zprávy o chystané finanční pomoci Řecku bagatelizuje.

Řecko potřebuje jasný signál podpory

Na otázku, co by měli ministři EU pro Řecko udělat, Gurría řekl, že by měli dát jasný a přesvědčivý signál podpory, kterému budou trhy rozumět. "Může to být v podobě garancí, nebo v podobě nějakých přímých zdrojů," řekl Gurría. Uvažovat prý lze třeba o odkupu dluhopisů nebo o něčem, co by Řecku pomohlo snížit náklady na obsluhu dluhů.

Gurría řekl, že Evropská unie těžko najde snadnou odpověď. Poukázal však na to, že Mezinárodní měnový fond má nástroje k tomu, aby si s podobnými problémy dokázal poradit.

"To by nemělo být tabu. Neexistuje žádný důvod, proč by Řecko nemohlo zvážit možnost, že se obrátí na MMF. Byla by to jedna z možností nebo doplňující řešení," dodal šéf OECD k možnosti, že by Řecko přijalo pomoc, kterou by mu nabídnul měnový fond. Řecko o takové možnosti uvažovalo, ale ostatní evropské státy dávají přednost řešení v rámci eurozóny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru