Zásoby ropných produktů v USA jsou měřeny organizací EIA Energy Information Administration a výsledky jsou za běžných podmínek zveřejněny každou středu v 16:30 středoevropského času. V případě státního svátku či nenadálým událostem se může tento termín posunout až na konec týdne.

Report se týká jak samotného množství zásob ropy, benzínu a destilovaných paliv, tak i doplňujících informací jako změny poptávky, procentní využití produkce rafinérií, importy a domácí produkce jsou ty nejdůležitější z nich. Přestože jsou „doplňující“ informace často důležitější než samotné zásoby ropných produktů, v titulcích zpráv se obvykle nenalézají.

Obchodníci mají rádi konečné stavy zásob díky relativně snadné předpovědi reakce cen. Možná překvapivě nemá na trhy největší dopad změna zásob ropy, ale významnější úlohu hrají zásoby benzínu, které lépe vyjadřují aktuální poptávku. Zásoby ropy totiž mohou snáze ovlivnit vnější faktory jako objem těžby či importů, které nejsou v krátkém období tak důležité.

Pokud se ovšem zvedají zásoby benzínu a pro navýšení nejsou jednoznačná vysvětlení (viz. Nedávné sněhové bouře na severovýchodě USA), tak tato situace obvykle znamená hlubší problémy v poptávce. Přestože se jedná o zásoby ropy pouze na území USA, dopad na cenu severomořské ropy Brent je téměř totožný.

Graf: Vývoj zásob benzínu v USA od roku 2006. Zásoby sezónně kulminují na jaře

Očekávané a konečné množství

Obvyklá je logická úvaha, že pokud jdou zásoby ropných produktů nahoru, má cena tendenci klesat a naopak snížení objemu zásob tlačí cenu vzhůru. Nutné je však také vzít do úvahy očekávání trhu, které může výslednou reakci i obrátit. Pokud je nárůst či pokles všeobecně očekávaný, jeho zveřejnění nemá na cenu velký dopad.

Na základě posledních statistik z ekonomiky, počasí, sezónních vlivů, předchozích výsledků zásob a dalších se dá s určitou mírou pravděpodobnosti odhadnout konečný výsledek.

Zvláště v poslední době však odhady renomovaných zpravodajských serverů příliš nevycházejí a navíc reakce ceny na stav zásob je často opačná, než by obchodník na první pohled očekával.

Dopad na cenu není vždy jednoznačný

Situace v poledních čtyřech týdnech nebyla vždy úplně jednoznačná. Z grafu vyplývá, že dopad na cenu ropy po zveřejnění týdenního reportu o stavu zásob je vždy patrný a zásoby tak jsou významným kurzotvorným faktorem. Volatilita se těsně po zveřejnění reportu dramaticky zvyšuje a vstupovat do trhu za market cenu by mohlo vyústit ve značný slippage a následně pak horší cenu.

Graf: Reakce severoamerické ropy WTI na reporty zásob v týdenním intervalu

Situace po posledním zveřejnění zásob 10. března byla očekávatelná, protože pokles zásob benzínu (- 2,9 mil. barelů) byl markantní a přestože zásoby ropy vzrostly (+ 1,4 mil. barelů), býkům optimismus nevzaly. Předchozí týdny však byly ještě méně jednoznačné.

První zveřejněné zásoby ropy i benzínu v březnu byly rostoucí, ovšem cena ropy taktéž vzrostla. Poslední únorový report vykázal podstatný nárůst zásob ropy (+ 3 mil. barelů) i benzínu (+ 1,7 mil. barelů), přesto cena zareagovala kladně o 1,5 dolaru. Týden předtím byl také svědkem růstu zásob ropy (+ 3,1 mil. barelů), přesto tentokrát klesly zásoby benzínu (- 0,7 mil. barelů). Na tento stav reagovala ropa podobným růstem.

Další faktory pohybu cen

Zásoby a následná reakce cen posledního měsíce ukazuje, že nelze mechanicky obchodovat pouze titulky zpráv a vyplatí se nahlédnout do samotného reportu. Hlavně informace o stavu poptávky a využití kapacity rafinérií hrají velkou roli. Důvodů proč nemusí reakce na zásoby odpovídat předpokladům je samozřejmě více. Mohou to být předpoklady obchodníka či průzkumu, které nemusí reflektovat předpoklady trhu.

Nejdůležitějším faktorem však stále zůstávají ostatní ekonomické statistiky a aktuální nálada na trhu. Ropa se neobchoduje ve vakuu a dění ve světě má na její cenu stále zásadní vliv. Dobrá znalost reportu však může pomoci odhadnout ceny ropy i s přihlédnutím ke globálním vlivům a tak pomoci obchodníkům číst lépe dění na trhu s ropou.