Celou sérii se k tomu schylovalo a v posledním možném zápase to přišlo. Mezi dvěma ostrými hochy obou soupeřů, litvínovským útočníkem Romanem Vopatem a slávistickým obráncem Jiřím Vašíčkem, létala ostrá slova a nakonec došlo na pěsti. V ostré bitce vyhrál Vopat, lépe vycvičený NHL a nižšími zámořskými soutěžemi.

Vašíček: Horší byla zlomená ruka

Po Vašíčkově tváři tekla krev, jak mu protivník rozpáral stehy nad okem. Ale po zápase, který hokejisty Slavie posunul do čtvrtfinále, se už smál. „Postup je náplast. Vyhrálo se, to mě dělá šťastným, ale při pohledu do zrcadla je to opačně,“ podotkl Vašíček, který stejně jako Vopat dostal od rozhodčích trest pět minut plus do konce utkání.

Tvář vám hraje všemi barvami. A bude to ještě horší, že?
Určitě. Každá rána, kterou jsem v play-off dostal, se rozležela a druhý den bolela víc.

Takže postup pořádně cítíte...
Tohle jsou jen tržné rány. Když jsme hráli finále před dvěma lety, tak jsem hrál se zlomenou rukou. To bylo mnohem horší, tohle je za týden pryč. Vzhledem se živit nebudu, celkem mám na tváři dvacet stehů. Lepší tohle než zlomená ruka.

Do pátého zápasu jste s Vopatem zůstali jen u slovní výměny, až teď došlo na pěsti. Čím to?
Bylo to tím stavem. Vopat tam jel za tímhle účelem. Prohrávali o tři góly a on je nabudil. Dal mi přes hubu. Musím uznat, že je lepší. První rány jsem dostával, než jsem stačil zahodit rukavice, tak jsem měl tři v obličeji. Trošku jsem zaspal, ale nemůžu se na to vymlouvat. Pokud bych se mu měl vyrovnat, tak bych se musel ještě hodně zlepšit.

Co vám běželo hlavou, když jste dostával jednu ránu za druhou?
Nebylo to nic moc. Snažil jsme se s tím ještě něco udělat. Dal jsem mu tak jednu, možná do helmy. On mi dal mnohem víc. Nenapadlo mě, že bych šel radši k ledu, aby to rozhodčí ukončili. Neutíkám z boje.

Bylo na Vopatovi vidět, že má bitkařskou průpravu ze zámoří?
Je dobrej, to musím uznat. Je silný, větší než já, má delší ruce. Je vidět, že už dřív nějakou bitku zažil. Na tohle mi průprava z první národní nestačí. Nechci být bitkař, ale i on umí hrát hokej, dal nám důležité góly. Oni jako tým se nemají za co stydět. Hráli velice dobře.

Vopat: Tady jsou na bitky jiná měřítka. Ale lidi to chtějí vidět

Litvínovský útočník Roman Vopat sehrál v zámoří desítky zápasů, ať šlo o NHL nebo nižší soutěže. A na jeho hře je to dobře vidět. Výborně hraje tělem, nebojí se jít před branku, navíc zcela jasně ovládl bitku s Vašíčkem. Bylo to ale to poslední, co v této sezoně zvládl.

Vy jste se s Vašíčkem jste se celou sérii pošťuchovali. Teď to vyvrcholilo, že?
My jsme se nepošťuchovali. On hrál svoji hru, já hrál svoji hru. Nebyl důvod se pošťuchovat. Dneska to vyplynulo ze hry. Nesmyslně vrazil do hráče a já byl u toho. Tak vznikla rvačka. Pak už nemá cenu se zastavit.

Ve chvíli, kdy se bitka strhla, jste prohrávali. Chtěl jste nabudit mužstvo?
Většinou to tak v Americe bývá. Jenže tady jsou jiná pravidla, takže tady jsou jiná měřítka. Tady se to nedá udělat. Nad tím by se měli zamyslet. Ať dají třeba pět minut, ti hráči si s prominutím rozbijou držky a za pět minut můžou být zpátky. Lidi to chtějí vidět. Jenže oni to zase potáhnou k disciplinárce. Doufám, že rozhodne líp než v případu Bartovič... Já počítám s tím, že mi dají hodně, protože jde o Vopata a je to Litvínov.

Nemrzelo vás, že jste se už pak nemohl vrátit na led?
Co mě nejvíc mrzelo, byl čtvrtý zápas. Ten bolí mnohem víc. Někteří lidi by se měli stydět za ten čtvrtý zápas, co předvedli. Ať si každý domyslí, co myslím. Vyloučení 11:4, po první třetině 8:1. To stačí, ne?

Co bylo kromě čtvrtého zápasu rozhodující?
Čtvrtý zápas. Já se na to nechci vymlouvat, ale prostě my jsme měli Slavii na lopatě, vedli jsme 2:1 na zápasy, hráli jsme doma... To je trestuhodný, výsměch přece, ne? Proto je český hokej tam, kde je. Někteří lidi se chovají tak, jak se chovají. Jsme zklamaní, dneska jsme se snažili, odhodlání a vůle tam byly. Ale i zklamání ze čtvrtého zápasu. Prostě to je tak. Tohle je bolest českýho hokeje. Hrál jsem v hodně ligách, ale tohle jsem ještě v životě nezažil. Aby takhle někdo rozhodl zápas za hráče.

Nebylo v sérii až příliš mnoho emocí?
Já si nemyslím. Tohle je play-off, jde o hodně. Vyhrajete tři zápasy a celá zkažená sezona se může napravit. To se nikdo neptá, jak jste hrál předtím. Teď je Slavia v play-off, takže si základní cíl splnili. My bohužel ne.