Ministerstvo dopravy sečetlo škody, které tuhá zima způsobila na dálnicích a silnicích první třídy. Na opravení všech výmolů by bylo letos třeba zhruba 6,5 miliardy korun, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury přitom po zkušenostech z minulých let počítá pouze s 2,7 miliardy. Ministerstvo proto v pondělí požádá o podporu vládu, sdělil mluvčí Karel Hanzelka.

Podle Hanzelky způsobilo největší škody vydatné sněžení spojené s mrazy, silnicím rovněž nesvědčí vyšší spotřeba chemických posypů. "Tyto skutečnosti měly dopad především na tvorbu výtluků, rozpadu krytu, deformace podloží, tvorbu mrazových trhlin," uvedl mluvčí.

Na celoroční opravy státních silnic tak chybí 3,75 miliardy. Náměstek ředitele fondu dopravy Tomáš Čoček přitom odhaduje, že podobná suma bude chybět krajům, kterým patří silnice druhé a třetí třídy. Přesná čísla dosud fond od všech krajů nemá.

Zimní údržba se prodražuje

Prodražuje se rovněž zimní údržba. Ředitelství silnic a dálnic, které platí údržbu dálnic a rychlostních silnic, spotřebovalo zatím o 390 milionů korun více oproti plánům. Jak uvedla Nina Ledvinová z ŘSD, nedostatek soli zatím nehrozí a dálnice se stále sypou v celé šířce.

Škody nesčítají jen silničáři, ale také železničáři. Zimní údržba stojí zatím o 265 milionů navíc oproti rozpočtu, odhady nákladů na pozimní údržbu se zvýšily o 165 milionů. Na dráze tkví hlavní problémy v lomech kolejnic, závadách trakčního vedení nebo zničených přejezdech.

 

 

Celkově se vyčíslené dodatečné náklady na opravy a údržbu dopravních sítí v majetku státu blíží pěti miliardám. Ministerstvo doufá, že by v pondělí se souhlasem vlády mohlo získat alespoň 2,25 miliardy, včetně 750 milionů pro kraje. Necelé dvě miliardy by měly připlout na MD z privatizačních příjmů ministerstva financí.

"Co se týče toho zbytku, tak se některé opravy holt neudělají. Ovšem pokud se to neopraví a další zima bude zase špatná, tak to bude stát daleko více," uvedl Čoček. Dodal, že fond dopravy se bude snažit převést část prostředků na opravy z nějaké stavby, pokud to bude možné.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru