Palubní personál britských aerolinek British Airways uskuteční ještě do konce tohoto měsíce dvě stávky v celkové délce sedm dní. První, třídenní stávka začne 20. března a druhá, čtyřdenní 27. března. Oznámil to v pátek odborový svaz.

Zaměstnancům se nelíbí plány podniku na propouštění a změny pracovních podmínek. Palubní personál odhlasoval stávku již minulý měsíc. Termín protestu však nebyl stanoven a zaměstnanci pokračovali v dalších jednáních s vedením aerolinek. Ta však tento týden zkrachovala.

Vedení aerolinek v reakci vyjádřilo hluboké znepokojení nad rozhodnutím odborů.

BA chtějí spojení udržet

Aerolinky již vyškolily kolem 1000 zaměstnanců z jiných oddělení, aby mohli za stávkující zaměstnance palubního personálu zaskočit, a plánují si najmout 23 letadel s plně vybavenou posádkou od charterových společností. Analytik firmy Davy Stockbrokers Stephen Furlong odhaduje, že by stávka mohla stát firmu zhruba 20 milionů liber (asi 561,2 milionu Kč) denně, napsaly agentury AP a Reuters.

"Oznámení odborové organizace palubního personálu British Airways o plánované stávce je velmi čerstvé. V případě, že odbory svým plánům dostojí, uděláme vše pro to, abychom ochránili naše zákazníky cestující na linkách Praha - Londýn od nepříjemných dopadů zamýšlené stávky," sdělila ČTK obchodní ředitelka aerolinií pro střední a východní Evropu Anna Ingham-Grant.

Podle ní je však ještě příliš brzy na sdělování podrobností ke "stávkovému" letovému řádu. O konkrétních opatřeních budou British Airways zřejmě informovat počátkem příštího týdne. British Airways létají z Prahy na londýnské letiště Heathrow třikrát denně.

Stávka zaměstnanců BA měla původně proběhnout už o Vánocích, tehdy ji ale odbory odložily kvůli soudnímu verdiktu, že hlasování o jejím uspořádání nebylo legální. Tento odklad umožnil vedení BA přípravu krizové komunikace, přesto ale případný protest a oslabení aerolinek otevře prostor konkurenci.

Odbory proto uspořádaly nové hlasování, v kterém umožnily hlasovat zhruba 13.000 zaměstnancům společnosti, z nichž vrátilo vyplněné hlasovací lístky 9000 lidí. Pro stávku se z hlasujících zaměstnanců vyslovilo 81 procent, sdělil Unite.

Na British Airways loni těžce dolehla hospodářská recese a firma se dostala do hlubokých ztrát. Vedení přijalo úsporná opatření, která mají výrazně snížit náklady a pomoci firmě přežít nepříznivou situaci. V plánu má zrušení 1700 pracovních míst, zmrazení mezd tří čtvrtin zaměstnanců, přesunutí části lidí na zkrácené úvazky a omezení počtu personálu na dálkových letech.

Nedávno evropské nebe ochromily stávky největších německých aerolinií Lufthansa a francouzských dispečerů. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru