Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok asi o 70 tisícna 86,6 milionu barelů denně. Ve stejném rozsahu zvýšila také odhad za loňský rok, kdy se podle agentury v průměru denně spotřebovávalo 85 milionů barelů. Za zvýšením odhadu na letošní rok je lepšící se stav ekonomiky, a to hlavně v asijských zemích, převážně v Číně.

Pokud se prognóza agentury naplní, bude to znamenat, že ve světě se bude v letošním roce spotřebovávat o 1,8 procenta ropy více, než bylo potřeba v loňském roce. IEA své prognózy průběžně aktualizuje a každý měsíc zveřejňuje zprávu s názvem Oil Marker Report, v které analyzuje situaci na trhu s ropou.

Zatímco asijské země už se z problémů většinou zotavily a vykazují opět silný růst, ve vyspělých zemích je situace jiná. Řada z nich se teprve z krize dostává a hospodářský růst v nich letos nebude silný. Podle IEA bude poptávka po ropě ve vyspělých zemích letos ještě asi o 0,3 procenta slabší než loni.

"V současné době očekáváme, že až třetinu růstu poptávky po ropě v letošním roce zajistí Čína," upozorňuje agentura. Číny se finanční a hospodářská krize dotkla pouze okrajově, země pouze zpomalila hospodářský růst ke zhruba osmi procentům.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru