Miliardáři ve střední Evropě

  1. místo - Petr Kellner (ČR)

Čisté jmění: 7,6 miliard dolarů

  2. místo - Karl Wlaschek (92) (Rakousko)

Čisté jmění: 4,4 miliardy dolarů

  3. místo - Dietrich Mateschitz (65) (Rakousko)

Čisté jmění: 4,1 miliardy dolarů

4. místo - Heidi Horten (69) (Rakousko)
Čisté jmění: 3,1 miliardy dolarů
5. místo - Jan Kulzcyk (60) (Polsko)
Čisté jmění: 2,1 miliardy dolarů
6. místo - Zygmunt Solorz-Zak (53) (Polsko)
Čisté jmění: 2 miliardy dolarů
7. místo - Helmut Sohmen (70) (Rakousko)
Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů
8. místo - Leszek Czarnecki (48) (Polsko)
Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů
9. místo - Zdeněk Bakala (49) (Česko)
Čisté jmění: 1,2 miliardy dolarů
10. místo - Andrej Babiš (58) (Česko)
Čisté jmění: 1 miliarda dolarů
10. místo - Michal Solowow (47) (Polsko)
Čisté jmění: 1 miliarda dolarů

Hvězdný domácí trojlístek Kellner, Bakala, Babiš mohou v budoucnu na žebříčku miliardářů časopisu Forbes doplnit i další jména. Kandidátů na dosažení majetku ve výši nejméně jedné miliardy dolarů, tedy zhruba 19 miliard korun, je více. To, že v exkluzivním klubu doposud nejsou, může mít různé příčiny.

Někteří se jednoduše zatím nacházejí těsně pod magickou hranicí. Majiteli portálu Seznam Ivo Lukačovičovi už například nabízeli 800 milionů dolarů, on však chtěl údajně tu rovnou miliardu... Takže si na žebříček musí chvíli počkat.

Podnikatel Pavel Tykač již možná potřebnou sumu má, ale zase často pracuje tak, že ve firmách nefiguruje osobně, nýbrž se skrývá za jinými lidmi.I kdyby experti Forbesu chtěli, k rozklíčování jeho skutečného majetku by se nejspíš nedostali.

Tykač, spoluvlastník společnosti Czech Coal, je přitom hodně aktivní, i když musí nyní zápolit se silnými protivníky, jako jsou ČEZ nebo J&T. A právě konkurenti z J&T mohou být dalšími potenciálními adepty na forbesovský žebříček. Ať už je to Patrik Tkáč, nebo jeho kolega Ivan Jakabovič. Nehledě na ambiciózního Daniela Křetínského, jenž se od mateřské J&T postupně odstřihává a orientuje se stále více na spolupráci s Kellnerovou PPF v rámci Energetického a průmyslového holdingu.

Ve hře by mohl být i Karel Komárek se svou firmou KKCG. Ovšem i kvůli jeho častým zauzleným soudním sporům není jasné, jaký má nyní ve společnosti vlastně podíl.

Do tuzemské "první ligy" patří třeba i ostravský průmyslník Jan Světlík či karlovarský uhlobaron František Štěpánek, spoluvlastník Sokolovské uhelné.

Potenciál dostat se jednou do Forbesu mohou mít také největší podílníci dravé investiční společnosti Penta, Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Skupina má velmi široký záběr, vlastní třeba Aero nebo síť obchodů Žabka. V roce 2008 ohlásila zisk 61,5 milionu eur. Podle jednoho z modelů na výpočet hodnoty firmy by z toho vycházelo Pentě již zhruba 25 miliard korun.

Ekonom David Marek z Patria Finance ovšem před těmito přibližnými propočty varuje. "Jsou velice nepřesné. Také si nemyslím, že se v nejbližších letech někdo další z českých podnikatelů na žebříček Forbesu dostane."

 Tři Češi v žebříčku nejbohatších lidí světa
Petr Kellner (45)

89. místo

Odhad majetku: 7,6 miliardy dolarů

PPF Group

V investiční skupině má 94 procent
Nejbohatší Čech není v žebříčku Forbesu nováčkem. V tom posledním si sice pohoršil o 13 míst, ale přesto mu experti napočítali majetek o 1,3 miliardy dolarů vyšší než v roce 2008. Kellner vlastní 94,25 procenta v PPF, jedné z nejsilnějších finančních a investičních skupin ve střední a východní Evropě. V polovině roku 2009 převýšila aktiva pod správou skupiny 10 miliard eur - skoro 260 miliard korun. Zisk za šest měsíců byl 3,6 miliardy korun. Kellner založil svůj byznys na ovládnutí České pojišťovny v roce 1996. Předloni se jeho vlajková loď stala součástí skupiny Generali PPF Holding, která už nyní nabízí pojišťovací služby ve čtrnácti zemích. Do skupiny PPF patří také úvěrová společnost Home Credit. Kellner se v posledních letech vydal směrem na východ, investuje v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu. V Rusku také narazil, když se dostal do sporu s oligarchou Olegem Děripaskou, chráněncem Vladimira Putina. Výborně mu však zatím vychází sázka na ruské zlato. PPF koupila čtvrtinový podíl v tamní firmě Polymetal, a díky rostoucí ceně zlata se jí tato investice jen loni zhodnotila o tři miliardy korun. Výhodný obchod se loni povedl PPF i doma, když prodala podíl v ocelárnách ArcelorMittal za téměř 7 miliard korun.

Zdeněk Bakala (49)

828. na žebříčku

Odhad majetku: 1,2 miliardy dolarů

NWR

v těžební firmě má asi 30 procent
Nováček ve forbesovském žebříčku, podle jehož autorů má v těžařské firmě New World Resources (NWR) zhruba 30 procent akcií. Vlastní také 11 procent ukrajinské společnosti Ferexpo. V Česku má také mediální aktivity, k týdeníku Respekt přikoupil společnost Economia, jež vydává i Hospodářské noviny.
Bakala v sedmnácti letech emigroval do Spojených států amerických. Do vlasti se vrátil po listopadu 1989 a založil tu investiční společnost Patria Finance, již pak prodal bance KBC. Klíčovým krokem pro něj bylo ovládnutí důlní společnosti OKD, která je stále páteří jeho byznysu.
Bakalovou mateřskou investiční společností je dnes RPG Industries. V té má podíl spolu s maďarským finančníkem Peterem Kadasem a dalšími menšími investory. RPG pak vlastní 64 procent v NWR. Zbytek NWR totiž podnikatelé dali v roce 2008 na burzu. Tyto akcie se prodaly za více než 35 miliard korun - i když vzápětí šla kvůli krizi cena dolů.
"Bakala má vždycky štěstí," prohlásil na jeho adresu další z miliardářů Andrej Babiš.
Pod RPG patří i dopravní holding NWR Transportations a firma RPG Real Estate, největší tuzemský vlastník nájemních bytů.

Andrej Babiš (55)

937. místo na žebříčku

Odhad majetku: 1 miliarda dolarů

Agrofert

jediný majitel holdingu
Druhý český nováček v žebříčku Forbesu. Skrze svůj holding Agrofert ovládá řadu zemědělských firem a desítky tisíc hektarů půdy. Hlavním byznysem je však zemědělská chemie a potravinářství. Do skupiny patří chemičky Lovochemie, slovenské Duslo, německý SKW Piesteritz. Má sklady na obilí, prodává zemědělské stroje. Vlastní masokombinát Kostelecké uzeniny, pekárny Penam, mlékárnu Olmu nebo firmu Jihočeská drůbež Vodňany. Poslední dvě firmy souvisejí právě s loňskými akvizicemi. Olmu koupil Babiš samostatně, drůbežářský podnik v rámci celého holdingu Agropol - touto transakcí pohltil svého největšího agropotravinářského konkurenta.

Babiš je alergický na označení miliardář. "Máme dluhy přes 21 miliard," brání se této nálepce. Nicméně jeho příklad ukazuje, že Forbes možná nové adepty svého klubu miliardářů podhodnocuje - a že Babiš v něm mohl být už dřív. Jednak měl Agrofert v roce 2008 ještě lepší výsledky než loni, kdy zisk před zdaněním a odpisy EBITDA dosáhl 9,76 miliardy korun. Jeden ze způsobů ocenění firmy, vynásobení EBITDA asi deseti, naznačuje, že i při odečtení úvěrů může hodnota Agrofertu přesahovat tři miliardy dolarů.