ČSSD chce obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek. 

Ve všech těchto oborech určitá státní regulace existuje, podle sociální demokracie ale dostatečně nefunguje. "Kontrolní a regulační instituce státu nefungují a firmy s výraznou tržní silou si v praxi dělají co chtějí," prohlásil Paroubek.

ČSSD chce současně prostřednictvím připravovaného nového zákonu o státním podniku využít zisků státních firem pro rozpočet. S návrhem na snížení cen elektrické energie přišla před rokem také KDU-ČSL.

Postup prý připomíná znárodňování

"Svými návrhy na regulaci mnoha ekonomických odvětví fakticky (Paroubek) vyhlásil válku proti zájmu lidí. Ohrožení podnikatelů a především těch největších zaměstnavatelů v zemi může vyvolat jenom ještě větší nárůst nezaměstnanosti a pád ekonomiky do ještě větší krize," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek.

V době ekonomické krize je podle šéfa ODS jakýkoliv náznak "vyšší regulace" soukromého sektoru velmi nebezpečný a připomíná začátek komunistického znárodňování. "Dnešní návrh Paroubkových regulací nápadně připomíná totalitní praktiky, kdy se otevírá možnost vydírat velké firmy, zastrašovat je snižováním cen a požadovat desátky," podotkl Topolánek.

Poslanec ODS Michal Doktor v reakci na Paroubkova slova uvedl, že ČSSD navrhuje postupy, které celý svět téměř odmítá. "Jiří Paroubek onemocněl 'obamománií' ," prohlásil Doktor. Podle něj je plán vše regulovat de facto vyhlášením války.

Komunisté naopak s Paroubkem souhlasí.  Nemůže být podle nich pochyb o tom, že by se kontrola v této oblasti měla zlepšit. "Není přece v pořádku, že energetické a plynárenské firmy každoročně zvyšují své zisky na úkor občanů. Odborníci naší strany na tuto skutečnost  upozorňovali již dříve  a budou se i nadále snažit o prosazení nápravy změnou příslušné legislativy," řekla serveru iHNed.cz Miloslava Vostrá, místopředsedkyně ÚV KSČM.

Ceny by měly být na úrovni EU

Ceny chce ČSSD zmrazit nebo snížit na úroveň srovnatelných zemí EU. "České domácnosti tak dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více, než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí," uvedl Paroubek.

Zatímco z akciových společností se státní účastí si podle ČSSD může stát nechat vyplatit dividendu, státní podniky prý zisky kumulují, investují na finančních trzích a chovají se údajně jako banky. Kvůli ziskům těchto velkých firem s téměř monopolním postavením jsou poškozovány i ostatní české firmy, neboť vysoké ceny vstupů snižují jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

 

 VIDEO: Zisky státních podniků chceme na výstavbu bytů pro mladé a pro seniory

Nejnovější verzi přehrávače Flash Player stahujte zde
 

"Typickým příkladem je státní podnik Lesy ČR," poznamenal předseda strany, kde podle něj "leží peníze, ale nelze je dostat do státního rozpočtu." Celkově je možné podle něj mít na účtech těchto podniků 8 až 10 miliard korun, které mohou být použity v dobách krize rozumněji. Ze zisků státních podniků chtějí sociální demokraté hradit například výstavbu bytů pro mladé rodiny nebo domů pro seniory.

Multiplikačním efektem by se vytvořilo přes 30 miliard korun, z nichž by přes 10 miliard bylo přímým přírůstkem státního rozpočtu.

Doktor k tomuto bodu uvedl, že správným krokem politiků by spíše mělo být nastavení "férové hospodářské soutěže." K ziskům eneregtické firmy ČEZ dodal, že tyto zisky by měly být použity k nastartování důchodové reformy, jejího druhého pilíře.

Elektřina nebo bankovní poplatky jsou dražší než jinde

Podle sociálních demokratů cena elektřiny v Česku vzrostla kumulativně od roku 2006 o 122 procent, plynu o 44 procent, teplo o 45 procent, vodného a stočného o 34 procent.

"Elektřina v ČR je dražší než v Paříži nebo Londýně. (Cena elektřiny v centech za kWh: ČR - 18,95 centů, Paříž - 13,19 centů, Londýn - 13,50 centů). Bankovní poplatky v ČR jsou nad průměrem eurozóny," dodává Paroubek. Banky podle něj mezi sebou nesoutěží, většina bank svůj zisk odvádí do zahraničí bez reinvestování v ČR. "Telekomunikační poplatky jsou druhé nejvyšší v Evropě," hřímal Paroubek.

Ceny za přenos a distribuci elektřiny, za systémové služby, ceny elektřiny pro chráněné zákazníky a ceny elektřiny dodavatele již v současnosti reguluje Energetický regulační úřad. Ve vodárenství funguje jako cenový regulátor ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, resort financí s Českou národní bankou hlídá také bankovnictví. Český telekomunikační úřad dohlíží na telekomunikace.

Podle Doktora by více než dalšá regulace u cen energie pomohlo, kdyby "stanovená cena odpovídala daleko flexibilněji a rychleji tržním cenám. ...nemůžeme v České republice, ani Jiří Paroubek, stanovovat ceny jin, než jsou v našem okolí."

Podle Paroubka ale tyto úřady neplní svou regulační roli dostatečně anebo fungují pasivně. ČSSD proto chce obnovit jejich funkčnost, když stát selhvá v ochraně tržního prostředí obyčejného spotřebitele. "Nechceme, aby čeští občané jen platili a platili. Jde nám o to, aby se zvýšila kvalita života všech občanů. Pokud ČSSD dostane důvěru občanů ve volbách, připraví pro vládní programové prohlášení komplexní plán, jak toho dosáhnout."