Na žebříčku nejbohatších lidí světa, který v noci na čtvrtek zveřejnil americký časopis Forbes, letos figurují už tři Češi. K podnikateli Petru Kellnerovi, který už na žebříčku figuroval v předchozích letech, přibyli Zdeněk Bakala a Andrej Babiš.

Kellner, spolumajitel skupiny PPF, je s odhadovaným majetkem 7,6 miliardy dolarů (142,3 miliardy Kč) 89. nejbohatším člověkem světa. Do čela žebříčku se letos poprvé dostal Mexičan, který je tak prvním člověkem z rozvíjející se země, který dosáhl na prvenství.

Forbes na svůj seznam zařazuje osoby, jejichž majetek dosahuje aspoň miliardy dolarů. Letos jich je 1011, což je více než loni, ale méně než v roce 2008. Podle časopisu ukazuje žebříček na ústup ekonomické krize. Například 11 zemí oproti loňsku zdvojnásobilo počet svých miliardářů.

"Asi si to cucají z prstu"

Přestože českému podnikateli Kellnerovi oproti loňsku vzrostl majetek o 1,6 miliardy dolarů, ve srovnání s ostatními dolarovými miliardáři klesl o 13 příček z loňského 76. místa.


Spolumajitel těžební společnosti OKD Bakala se umístil s 1,2 miliardy dolarů na 828. místě. Bakala je i hlavním vlastníkem společnosti Economia, vydavatele Hospodářských novin, serveru iHNed.cz a Ekonomu. Patří mu i týdeník Respekt.

Babiš, majitel firmy Agrofert, se s majetkem v hodnotě miliardy dolarů dostal na 937. místo. "Nevím, na základě čeho to odhadli. Nikdy jsem s nimi nemluvil, asi si to cucají z prstu," citoval ve svém čtvtečním vydání deník MF Dnes Babiše. 

Bill Gates sesazen

Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú je s majetkem 53,5 miliardy dolarů (asi bilion Kč) letošním nejbohatším člověkem. Helú sesadil loňského vítěze, zakladatele Microsoftu Billa Gatese, který zvítězil čtrnáctkrát v posledních 15 letech. Na třetím místě je americký investor Warren Buffet.

Nejvíc nejbohatších lidí světa (40 procent) pochází ze Spojených států, jejich podíl se ale z loňských 45 procent snížil na 40 procent. Po USA mají vysokých počet nejbohatších lidí Čína a Rusko. Nejvíc nových dolarových miliardářů pochází z Asie.

V Evropě, která má podle žebříčku téměř 250 nejbohatších lidí, pochází nejvíc boháčů z Ruska, Německa a Švédska.


Ze sousedů Česka mají kromě Němců své zástupce mezi nejbohatšími také Poláci (4) a Rakušané (4).

Mexičan a nejbohatší člověk světa Slim, který letos oslavil sedmdesáté narozeniny, vlastní desítky firem, od sítí obchodů, hotelů a restaurací, přes stavebnictví až po výrobu ropných plošin. Jeho doménou jsou ale telekomunikace - ovládá latinskoamerický telekomunikační gigant Telmex a společnost América Móvil, která je podle počtu zákazníků čtvrtým největším mobilním operátorem na světě.

V Mexiku se prý říká, že tam není dne, aby člověk neutratil peníze v jednom ze Slimových podniků. Podle kritiků je Slim monopolista, jenž profituje na výsadním postavení Telmexu, který provozuje 90 procent pevných telefonních linek v Mexiku. 

Miliardáři bohatnou 

Proti loňskému roku miliardáři ještě více zbohatli. Slimův majetek tak proti loňsku vzrostl o zhruba padesát procent. Podle Forbesu počet miliardářů rychle dožene dosavadní rekord z roku 2008, kdy jich časopis napočítal 1125. Bohatnutí nejbohatších postrčilo vzhůru i majitele firmy LVMH, která vyrábí luxusní zboží, Bernarda Arnaulta. Ten se z patnáctého místa vyšvihl na sedmé. Skokanem se ale stal brazilský těžař Eike Batista, kterého růst cen komodit katapultoval z 61. místa na osmé.

Nejbohatší ženou zůstává dědička amerického řetězce Wal-Mart Stores Christy Waltonová, která s 22,5 miliardy dolarů skončila dvanáctá.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru