Ochrana zájemců o spotřebitelské úvěry se zřejmě od příštího roku zvýší. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes ve zkráceném schvalovacím režimu beze změn přijala sněmovna.

Norma například umožňuje klientům odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodu. Zákon nyní posoudí Senát.

"Nová právní úprava umožní spotřebiteli správně posoudit, zda nabízený spotřebitelský úvěr odpovídá jeho potřebám a aktuálním finančním možnostem," uvedl k návrhu už dříve ministr Vladimír Tošovský.

Finančním institucím zákon ukládá povinnost poskytnout spotřebiteli všechny významné informace v rámci reklamy nebo nabídky. Informace budou muset být všechny stejně výrazné, aby se zamezilo praxi, kdy je část zásadních informací napsána malým písmem, a spotřebitel některé přehlédne nebo je nepovažuje za důležité. Povinností věřitele, popřípadě zprostředkovatele, je uvést informace i v samotné smlouvě.

Věřitel bude muset tyto informace spotřebiteli náležitě vysvětlit tak, aby byl spotřebitel schopen posoudit, zda navrhovaná smlouva odpovídá jeho potřebám a finanční situaci.

Zákon také upravuje podmínky předčasného splacení úvěru, kdy věřiteli může být přiznáno pouze právo na odškodnění případných spravedlivých a objektivně odůvodněných nákladů spojených s předčasným splacením úvěru. Zákon však upravuje "jen" vztahy u půjček v rozmezí hodnoty mezi 5 tisíci až 1 880 000 korun.

Všechny problémy zákon neřeší

Poslanec ODS Michal Doktor upozornil na to, že zákon se nevztahuje na úvěry a půjčky na bydlení, půjčky ke splacení úvěru, některé leasingové smlouvy nebo na bezúročné půjčky od zaměstnavatele. "Tímto zákonem nebudou upravovány vztahy u úvěrů, jejichž celková hodnota bude nižší než 5000 korun, a vyšší než 1,88 milionu korun," podotkl Doktor.

Zákon podle něj přiznává spotřebiteli právo vyrovnat své závazky před datem splatnosti při snížení nákladů. Na zákonu Doktorovi vadilo rozdělení dohledu nad poskytovateli spotřebitelských úvěrů mezi Českou národní banku a Českou obchodní inspekci, která bude kontrolovat nebankovní subjekty.

Spoluautor konkurenční poslanecké předlohy Jeroným Tejc podotkl, že vládní návrh neřeší všechny problémy spojené s úvěry. Na rozdíl od poslanecké úpravy například neomezuje výši sankcí za porušení podmínek splácení úvěru a nebrání zneužívání rozhodčích doložek mezi věřiteli a žadateli o úvěr, které znemožňují projednání sporu před nezávislým soudem.

Firmy, které úvěry poskytují, budou muset povinně rovněž posuzovat u jednotlivých žadatelů, zda vůbec jsou schopni spotřebitelské úvěry hradit. Pro nepoctivé splátkové firmy počítá zákon s pokutou až do výše pěti milionů korun.

Otázka je, jak si případně schválené nové podmínky promítnou do sazebníků bank. Ty by totiž mohly mít vyšší náklady poku by klienti využili možnosti odstoupení od smlouvy uvedených do 14 dnů.

Nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů sdružení v České leasingové a finanční asociaci považují za rozhodující, že východiskem nového zákona je zásada odpovědného úvěrování a odpovědného půjčování. Členské firmy pracují na změnách procesů, dokumentace a podpůrných programů tak, aby od účinnosti nového zákona postupovaly plně v souladu s jeho obsahem, řekl ČTK tajemník asociace Jiří Pulz.

"Již dnes jsme doplnili do našich smluv roční úrokovou sazbu a celkovou částku splatnou klientem," doplnil mluvčí splátkové společnosti Cetelem Martin Malý.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru