Ekonomickou disciplínu v eurozóně by měli hlídat především její nejsilnější členové, tedy Německo nebo Francie. Novinářům v Bratislavě to ve středu řekl americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Robert Mundell. Politici zmíněných zemí by podle něj měli i tlačit na nezodpovědné vlády, které zvyšují deficity a zadlužení, aby přijaly ozdravná opatření.

"Evropská unie potřebuje přísnější kontrolu, něco jako větší federalismus," řekl Mundell. Za řešení ale prý nelze považovat současné návrhy, které počítají s vytvořením evropského měnového fondu, na který by se v případě problémů mohly evropské státy automaticky spolehnout.

Problémům v eurozóně teď čelí kvůli vysokému zadlužení hlavně Řecko. Rychlou finanční pomoc mu odmítlo poskytnout především Německo, i když problémy Řecka přispěly k oslabení eura.

Na finančních trzích se objevily spekulace o vyloučení Řecka z eurozóny nebo o rozpadu tohoto hospodářského bloku.

"I kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny, jeho podíl na celkové ekonomice unie a eurozóny je tak malý, že by to převrat nezpůsobilo. Je to problém fiskální disciplíny a ta je ve všech zemích unie špatná," prohlásil Mundell.

V celé EU v těchto dnech dominuje téma Řecka jako "problémového" člena. Do jaké míry může situace v této zemi ovlivnit stabilitu eurozóny?
Jde o velký problém, ale fiskální. Euro jako takové, s ním podle mě nic nemá společného. I kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny, jeho podíl na celkové ekonomice unie a eurozóny je tak malý, že by to převrat nezpůsobilo.
Je to problém fiskální disciplíny a ta je ve všech zemích unie zlá. Například i v Německu. Vlády utrácely příliš mnoho, aby ulahodily voličům.

Jak se má tedy unie i eurozóna chovat? Jednoduše řečeno, co s Řeckem dále?
Země má obrovské dluhy a potřebuje pomoc. Předtím však musí provést změny v ekonomice. Vypadá to, že již nějaké dělá, ale zda jde o kroky dostatečné, nevím. Pokud budou tyto kroky poctivé, dočká se pomoci. Půjčky by mohly poskytnout Německo či Francie.

Má vůbec euro šanci nahradit někdy dolar v pozici světové měny?
Nevěřím, že se to stane. Budou fungovat vedle sebe. Tak jako kdysi dávno stříbro a zlato. Euro se však může stát důležitější měnou, výrazně by k tomu přispěl vstup Británie do eurozóny.
Obě měny však považuji za rovnocenné hráče na měnovém trhu.
Je fakt, že evropská ekonomika je méně dynamická než USA, kde totiž zažívají populační boom a tím pádem nemají problém se stárnutím obyvatelstva.

Převzato ze slovenských HN

Atény se až po naléhání rozhodly přijmout opatření, která mají zlepšit stav hospodářství. Řešením pro Řecko není, aby bylo vyloučeno z eurozóny, ale aby vyřešilo problém se svým veřejným dluhem.

Trhy musí Řecku uvěřit, že chce s tímto problémem něco dělat, dodal Mundell.

Samotné Řecko podle ekonoma ještě existenci eurozóny neohrožuje, větší problémy by mu způsobily například těžkosti Itálie, která má rovněž vysoké zadlužení.

Evropský fond nic nevyřeší

Mundell odmítl zveřejněné úvahy v EU o vytvoření evropského měnového fondu, který by byl obdobou Mezinárodního měnového fondu a mohl by v případě nouze poskytovat jednotlivým zemím půjčky.

"Myslím, že není dobré vytvořit v rámci Evropy další byrokracii, která by dublovala strukturu Mezinárodního měnového fondu. Myslím, že Evropská centrální banka si plní svou úlohu v rámci půjčování a stahování měny," řekl.

Mundell (77) získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1999 za analýzu měnové a fiskální politiky při různých režimech měnových kurzů. V současnosti působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Kdo je Robert A. Mundell

Narodil se v Kanadě, ale přesto je považován za jednoho z "otců" eura. Spoluzakládal ekonomii strany nabídky, studenti ekonomie ho znají jako spolutvůrce Mundell-Flemingova modelu.

Nobelovu cenu za ekonomii obdržel před 11 lety. Proslavil se především analýzou monetární a fiskální politiky při různých režimech měnových kurzů a analýza optimálních měnových oblastí.