Z údajné šikany řidičů německými dopravními policisty se podle ministra vnitra Martina Pecina (nominovaného do vlády ČSSD) stalo předvolební téma. "To téma není zvednuté proto, že by se situace horšila, ale proto, že se blíží volby a každý řekne: Já se zastanu českých občanů proti Němcům," uvedl ministr ve středečním deníku Právo.

O situaci se mimo jiné zajímá předseda ODS Mirek Topolánek, větší počet kontrol ze strany německý úřadů kritizoval. V pondělí se také sešel s bývalým bavorským premiérem Güntherem Becksteinem.

Pecinovi dávají částečně za pravdu i oficiální čísla. Ministerstvo vnitra eviduje od počátku roku 21 stížností českých řidičů na údajnou šikanu při silniční kontrole. Nejčastěji si přitom stěžují na bavorské policisty.

Od ledna 2008 přitom na resort přišlo přes 110 stížností na německou policii a 25 na rakouskou. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na údajně arogantní chování policistů a celníků v civilu.

Ministerstvo zavedlo pro stížnosti na údajnou šikanu rovněž speciální e-mailovou adresu. V jednom z došlých e-mailů si například český řidič stěžuje na to, že ho bavorští policisté nutili vyložit na déšť zboží, které vezl na veletrh. Odmítl to, proto mu prý policisté schovali doklady od zboží, které si vyžádali, pod sedačku v autě. "Kontrola jako taková mi nevadí, ale to, že mi schovali doklady, mě překvapilo a není to hodno jakékoliv policie," napsal ministerstvu.

Premiér Jan Fischer pověřil Pecinu, aby se údajnou šikanou zabýval. Ministr vnitra požádal své protějšky v Německu i Rakousku o schůzku. "S rakouskou stranou již máme domluvený termín, a to 4. května. Jednání se uskuteční ve Vídni," řekla Malá. Za českou stranu podle ní na jednání pojede ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. Odpověď německé strany zatím vnitro neobdrželo, uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

Pecina: Po volbách po tom ani pes neštěkneMinistr vnitra Martin Pecina

Ministr vnitra si od jednání s Německem a Rakouskem neslibuje velké změny. "My si na to v pravidelných intervalech stěžujeme, kontroly se pokaždé trochu zmírní, potom se zase zpřísní. Oni od toho ale neustoupí. Je to jejich politika, mají na to právo a ty kontroly nezruší," citoval Pecinova slova deník Právo.

Počet stížností na údajnou šikanu ze strany bavorských policistů vzrostl od počátku roku, kdy byly v Česku stanoveny limity pro množství drog, které mohou lidé bez obav z postihu pěstovat či přechovávat. Bavorská strana si to prý vysvětlila tak, že jsou v Česku drogy povoleny.

V loňském roce česká policie také začala rozdávat řidičům jedoucím do Německa a Rakouska letáček s návodem, jak mohou policisté postupovat a kde si řidiči mohou případně stěžovat. Podobné letáčky začala letos rozdávat i bavorská policie.

Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Česko s Německem o režimu po vstupu do Schengenu jednalo. Například policejní prezidenti ČR a největší německé země Bavorska Oldřich Martinů a Waldemar Kindler v listopadu 2007 informovali, že po rozšíření schengenského systému posílí kontrolu více než tisícovka policistů po obou stranách hranic mezi Čechami a Bavorskem.