Francii hrozí, že ztratí nejlepší rating AAA. Rating odráží schopnost země splácet své závazky a v poslední době jeho snížení zažilo například Řecko, které se díky silnému zadlužení potácí na hraně bankrotu. Podle středečního vydání francouzského deníku Libération tím pohrozila ratingová agentura Fitch.

"Země musí přijít pro rok 2010 s důvěryhodnějšími a pevnějšími plány na nápravu nadměrných rozpočtových schodků, aby se podpořila důvěra ve veřejné finance a obnovila stabilní inflace," uvedl Libération analýzu ratingové agentury.

Francie ale není jedinou ohroženou zemí. Zhoršení ratingu hrozí podle agentury Fitch také Velké Británii a Španělsku. "Velká Británie, Španělsko a hlavně Francie musí představit ještě letos spolehlivý program, který zabrání dalšímu poškození veřejných financí," řekl z agentury Fitch Brian Coulton.

Další finanční krize?

Kritické hodnocení přitom odráží rychlé zhoršování francouzských veřejných financí. Ještě před rokem totiž jiná ratingová agentura Moody's označila Francii za jednu z nejdůvěryhodnějších zemí na světě.

Francouzský deník upozorňuje, že pokud by se hrozba snížení ratingu třem zemím naplnila znamenalo by to katastrofu srovnatelnou s finanční krizí v roce 2008, kterou plně odstartoval krach investiční banky Lehman Brothers.

V absolutním vyjádření má vůbec nejvyšší dluh právě Francie (454 miliard eur, asi 11,9 bilionu Kč), následuje jí Itálie (393 miliard eur), Německo (386 miliard eur) a Velká Británie (279 miliard eur).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru