Čistý zisk německé energetické firmy E.ON AG loni prudce vzrostl na 8,4 miliardy eur (zhruba 215,3 miliardy Kč) z 1,3 miliardy eur v roce 2008. K růstu výrazně přispěl prodej majetku. E.ON je největší elektrárenskou firmou na světě podle tržeb a působí i v České republice.

Příjmy se loni propadly o šest procent na 82 miliardy eur. Finanční a hospodářská krize negativně ovlivnila i poptávku po energii a snížila ceny.

V letošním roce firma očekává další růst zisku. Zisk před zdaněním, odečtením úroků a po mimořádných položkách by měl stoupnout o tři procenta z loňských 9,6 miliardy eur.

Evropské energetické firmy se potýkají s nebývalým poklesem poptávky po energii. Průmyslová výroba, která je klíčovým ukazatelem vývoje poptávky po energii, v členských zemích Evropské unie prudce klesla a je nyní na úrovni z počátku tohoto století, napsaly agentury AP a Reuters.

E.ON působí rovněž v České republice, kde dodává elektřinu a plyn na jihu Čech a Moravy. Český E.ON má zhruba pětinový podíl na tuzemském trhu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru