Řecký premiér George Papandreou se v úterý ve Washingtonu setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou. Jednali spolu především o omezení měnových spekulací, což Řecko považuje za jednu z příčin jejich krize. Obama na to reagoval kladně, uvedl ministerský předseda zadluženého Řecka po schůzce.

"V posledních několika měsících jsme se stali obětí spekulantů. Prezident Obama mě ujistil, že naši iniciativu považuje za potřebnou, užitečnou a důležitou a že Spojené státy se budou snažit v tomto směru přispět," prohlásil Papandreu po setkání s Obamou.

Právě kvůli spekulacím podle Řeků země spadla do současné krize, která již několik měsíců oslabuje euro. Washington již dříve ale ale naznačil, že se k takovým návrhům staví vlažně s tím, že chystá vlastní regulaci finančních trhů, uvedla agentura Reuters. Podle Papandrea bude témy spekulací i na jednání skupiny zemí G20.

"Dostalo se nám pozitivní odpovědi od prezidenta Obamy, což znamená, že toto téma bude na programu příští schůzky G20," řekl Papandreu po schůzce v Bílém domě. Příští schůzka G20 by měla být v Kanadě letos v červnu.

Finanční pomoc Řekové nechtěli

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu v úterý v televizní stanici CNBC uvedl, že je pro zákaz některých obchodních aktivit, jako jsou krátkodobé obchody na burze se sázkou na pokles u cenných papírů, které investoři nevlastní. Právě takové spekulace podle ministra vyhnaly vzhůru cenu řeckého dluhu a přispěly k současným potížím země.

Americké úřady kvůli tomu údajně vyšetřují hedgeový fond známého finančníka George Sorose a další fondy kvůli podezření, že se při sázce na oslabení eura domluvily na společném postupu.

Ještě před setkáním uvedl Bílý dům, že nevěří tomu, že by si řecký premiér přijel do USA pro pomoc na řešení své rozpočtové krize. "To je problém Evropské unie," prohlásil mluvčí Bílého domu Robert Gibbs po dotazu novinářů, zda by USA podpořily Řecko finanční injekcí. "Věříme, že mají schopnosti to vyřešit."

Podle všeobecného mínění je celkově velice málo možností, jak by USA mohly Řecku pomoci, výsledky jednání by tak neměly přinést zásadnější informace.

Zahýbe Řecko s americkou ekonomikou?

V souvislosti s návštěvou Papandrea v USA se objevily spekulace, jak může řecká krize ovlivnit hospodářství Spojených států. Ve fázi, kdy se tamní ekonomika zotavuje z vleklé krize, jí rozhodně podobné problémy států Evropské unie neprospějí.

Tím spíš, že EU je hlavním obchodním partnerem USA. Řecká krize může svým způsobem zpomalit ekonomický růst USA, může dojít k dalšímu posilování dolaru, objevit se mohou i další problémy na úvěrovém trhu. Slabší euro a tudíž silnější dolar mají přímý vliv na obchodní bilanci, přesněji na prohlubování jejího deficitu. Euro v letošním roce vůči dolaru ztratilo již 5 procent.

Kromě Obamy se Papandreu má během své třídenní návštěvy ve Washingtonu setkat i s ministrem financí, Timothy Geithnerem. Za sebou má již schůzku s Hillary Clinton. Ta prozradila, že ji řecký ministerský předseda v žádném případě nežádal o finanční pomoc.