Česká republika dostala v úterý další varování kvůli stavu veřejných financí, resp. jejich neřešení, tentokrát ze strany agentury Moody`s. Ta varovala, že hodnocení závazků Česka na stupni „A1“ může být ohroženo, pokud květnové volby neodblokují práci parlamentu, který by se mohl a měl  snažit o snížení vysokého rozpočtového deficitu.

Letošní volby do Poslanecké sněmovny tak získávají na čím dál větším významu. Z důvodu potenciálního vlivu na rating ČR budou letošní volby významné i z pohledu finančního trhu. Zhoršení ratingu Česka by ovlivnilo životy většiny obyvatel, aniž by si to většina lidí uvědomila.

„Země v uplynulých letech nastoupila na neuspokojivou cestu restrukturalizace veřejných financí. Pokud tato politická nedůslednost bude pokračovat, může to znamenat tlak na snížení ratingu,“ uvedl senior analytik Moody’s Dietmar Hornung.

Volby proběhnou 28. a 29. května letošního roku a podle posledních průzkumů mohou skončit patem podobně jako v minulosti. Síly levice a pravice by totiž opět mohly být víceméně vyrovnané, což by znamenalo velmi nízké šance na prosazení jakýchkoli reformních kroků.

Nově zvolená vláda bude mít za úkol snížit rozpočtový deficit na tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013 z plánovaných 5,3 procenta HDP pro letošní rok. Vloni skončil rozpočtový schodek ve výši 6,6 procenta HDP.

"Nemůže dojít k dalšímu patu u voleb," řekl analytik HVB Pavel Sobíšek. "Země nemůže bez silné vlády rozvíjet další dlouhodobé obchodní plány," dodal.

"I když fiskální politika nevychází nejpříznivěji, existují také pozitiva, která předurčují ke stabilnímu ratingu A1. Nevidím bezprostřední tlak na rating i přesto, že deficitity stoupají," uvedl Hornung.

Úvěrový rating Moody’s je pátým nejvyšším stupněm, který agentura uděluje a je na shodné úrovni s Estonskem, Slovinskem či Maltou. Estonský rozpočtový schodek za loňský rok je odhadován na 1,7 % HDP, u Slovenska 6,3 % HDP a u ČR na 6,6 %. Z úrovně 5,3 procenta prognózované pro letošní rok by se měl do roku 2013 snížit na 3procentní limit Evropské unie.

„Hlavním problémem České republiky je politický vývoj, jehož svědky jsme byli v uplynulých letech. Pokud se tuto oblast podaří odblokovat, je prostor pro více pozitivní scénář,“ dodal Hornung.

ODS ztrácí preference

Podle posledních informací Občanská demokratická strana (ODS) stále více v průzkumech ztrácí.

Podle volebního modelu společnosti Median by nyní vyhrála volby ČSSD s 34,5 procenta hlasů, a to téměř se čtrnáctiprocentním náskokem právě před ODS.

Občanští demokraté by získali 20,7 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek strany v historii průzkumů Medianu od voleb v roce 2006.

Do sněmovny by se dostali i zástupci komunistů, TOP 09, lidovců a strany Věci veřejné. Komunistům by dalo hlas 13,9 procenta lidí. Strana TOP 09 by dostala 9,6 procenta hlasů a lidovci 5,5 procenta.

Do sněmovny by se dostali i zástupci strany Věci veřejné, která překročila o dvě desetiny pětiprocentní hranici. Straně zelených by 4,8 procenta hlasů na vstup do sněmovny nestačilo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru