Asi pětina z více než 30 000 oslovených lidí v celoevropském průzkumu uvedla, že v letošním roce nehodlá nikam cestovat za rekreací. Deset procent jich podotklo, že budou mít vážné finanční problémy, aby mohli naplnit své prázdninové cíle. Naopak asi 46 procent z náhodně vybraného vzorku uvedlo, že jejich zdroje budou dostatečné.

Průzkum Eurobarometr mimo jiné také ukázal, že zhruba polovina Evropanů hodlá letošní prázdniny strávit ve své domovské zemi, nebo v některém jiném státě 27členného bloku.

Evropa se nyní podobně jako zbytek světa potýká s dopady vážné hospodářské krize. Turistika je jednou z nejdůležitějších oblastí trhu služeb v Evropské unii. Představuje zhruba pět procent evropského hrubého domácího produktu, přičemž zaměstnává kolem šesti procent lidí.

"Musíme pokračovat v práci na rozvoji turistického průmyslu, který se řadí na třetí místo, co se týká HDP a zaměstnanosti v Evropě," podotkl eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru