Tuzemští producenti mléka získají mimořádnou pomoc kvůli krizi na trhu s mlékem ve výši zhruba 150 milionů korun. Vláda dnes schválila návrh ministerstva zemědělství.

Peníze jsou součástí balíčku 300 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy Kč), které na pomoc nízkými výkupními cenami v celé Evropě zasaženého oboru loni na podzim vyčlenila Evropská unie. Podpora má být v Česku vyplacena zhruba 2500 chovatelům krav, evidovaným v systému mléčných kvót.

"To je resonance opatření Evropské unie, respektive Evropské komise, která uvolnila za celou Evropskou unii 300 milionů eur jako určitý dotační titul, který by měl pomoci producentům mléka," konstatoval po jednání vlády premiér Jan Fischer.

Podle něj na Česko z uvedené částky připadlo zhruba 5,8 milionu eur. "Toto je vlastně nařízení vlády, které upravuje směřování dotací konkrétním žadatelům," dodal premiér.

Peníze budou do prázdnin

Podle návrhu by peníze farmářům měly být uhrazeny nejpozději do 30. června letošního roku. Pouze v takovém případě jim totiž unie částku vyplatí.

V případě, že by vláda nařízení včas neschválila, snížila by se konkurenceschopnost českých zemědělců oproti ostatním členským státům, které se rozhodnou dotace využít, uvedlo v dokumentu ministerstvo zemědělství.

Výši podpory stanoví Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který agrární dotace v tuzemsku administruje a vyplácí, na základě množství mléka, které producent v období od loňského listopadu do konce prosince dodal mlékárnám či prodal přímo ze dvora, násobeného příslušným koeficientem.

Výkupní ceny loni klesly skoro o třetinu

Průměrná výkupní cena mléka v ČR byla v loňském roce téměř o 30 procent nižší než v roce 2008 a nepokrývala ani náklady zemědělců na jeho produkci. Důsledkem byl výrazný úbytek dojených krav, který ministerstvo odhaduje meziročně až na 30.000. Nízké ceny trápily farmáře v celé Evropě, přes jejich mírný růst se situace dosud výrazněji nezlepšila.

Nařízení vstoupí v platnost k 1. dubnu. Do poloviny dubna se budou chovatelé moci u SZIF ucházet o pomoc. Výši sazby, dle které se bude dotace počítat, fond zveřejní nejpozději do 15. června.

Proti nízkým výkupním cenám zemědělci několikrát protestovali. "Na konci loňského roku se ceny mírně zvýšily. Ceny pozvolna stoupají. Nyní jsou nad hodnotou sedmi korun za litr. Když porovnáme loňský rok, kdy byly ceny i pod šest korun, tak tu určitě posun je," řekl zemědělský analytik Petr Havel.