Americká pojišťovna American International Group (AIG) se dohodla na prodeji své divize zahraničního životního pojištění Alico firmě MetLife za 15,5 miliardy USD (zhruba 290,5 miliardy Kč). Částku dostane částečně v hotovosti a částečně v akciích.

Díky této dohodě AIG získá ve firmě MetLife minoritní podíl 14 procent. MetLife má AIG zaplatit 6,8 miliardy USD v hotovosti a 8,7 miliardy ve formě akcií. Dohodu schválila představenstva obou společností a dokončení transakce je plánováno do konce letošního roku.

MetLife je největší životní pojišťovnou v USA s akciemi na burze a pozici jedničky má i v Mexiku. Alico jí pomůže rozšířit aktivity do zahraničí, zvláště do Japonska, které je druhým největším pojišťovacím trhem na světě, ale také do Evropy, na Blízký východ a do Latinské Ameriky. Divize byla založena v roce 1921 a prodává produkty životního a důchodového pojištění 19 milionům zákazníků v 54 zemích světa.

AIG shání peníze pro vládu

Minulý týden se AIG dohodla na prodeji své asijské divize AIA britské pojišťovně Prudential za 35,5 miliardy USD. Jde o rekordní částku v dějinách světového bankovnictví.

Asijská divize životního pojištění byla považována za jednu z "perel" pojišťovny AIG, neboť dosahuje slušných zisků. Na asijském trhu má více než devadesátiletou tradici.

Ale pojišťovna AIG se pořád topí ve ztrátách, a dokonce jí hrozil krach. Federální vláda USA mu na podzim roku 2008 zabránila kapitálovou injekcí v hodnotě přesahující 182 miliard dolarů a stát má ve firmě podíl 80 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru