Cena, kterou Česko platí za vyšší nezaměstnanost

1,3 mld. korun měsíčně na Podporu v nezaměstnanosti

Na dávkách v nezaměstnanosti se měsíčně vyplatí 1,2-1,3 miliardy korun měsíčně, před rokem to bylo jen 0,8 miliardy korun.

1,5 mld. korun měsíčně ztrácí stát na daních

Na dani z příjmu fyzických osob a sociálním a zdravotním pojištění ztrácí stát a obce měsíčně zhruba 1,5 mld. korun.

5 mld. korun měsíčně tratí tuzemská ekonomika na nižším HDP

Kdyby v ekonomice byla práce pro 176 tisíc lidí, kteří za poslední rok přišli o práci, byl by loňský HDP asi o 60 miliard vyšší, tj. měsíčně ekonomika přichází kvůli vyšší nezaměstnanosti o 5 miliard korun.

Míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stoupla na rekordních 9,9 procenta, vyplývá to z údajů Ministerstva práce a sociálních věcí. V lednu nezaměstnanost vzrostla na 9,8 procenta z prosincových 9,2 procenta. Podíl lidí bez práce je tak nejvýše od zavedení současné metodiky měření v červenci 2004. Loni v únoru bylo bez práce 7,4 procenta lidí. Počet uchazečů na jedno pracovní místo na konci února zůstal na lednové rekordní úrovni 18,2.

Počet lidí bez práce se zvyšuje především následkem hospodářské krize, kdy podniky nevytvářejí kvůli úsporám nová pracovní místa, vliv mají také sezonní faktory.

Vývoj na trhu práce je lepší než odhady analytiků, kteří se v odhadech shodovali, že nezaměstnanost ve druhém měsíci roku hranici deseti procent překročí, což by bylo poprvé při měření metodikou MPSV.

Ke konci února evidovaly úřady práce celkem 583 135 uchazečů o zaměstnání, z toho 266 511 žen. Jejich počet je o 8 909 vyšší než ke konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 vzrostl o 154 287. 

I když nezaměstnanost v únoru stoupla jen o desteinu procenta v rámci okresů se pohybuje v rozmezí 3,8-19,4 procenta, upozornil Petr Dufek z ČSOB. "Kromě tradičních severní Moravy se mezi okresy nejhůře zasažené nezaměstnaností propracovávají už některé regiony jižní Moravy jako je Znojemsko," upozornil.

Čeká se na počasí, které povolí sezonní práce

K růstu je nezaměstnanost podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče tlačena sezónními faktory, charakteristickými pro počátek roku, a také dozníváním dopadu hospodářské recese na trh práce. "V každém případě je třeba počítat s tím, že vývoj na trhu práce bude mít v letošním roce nepříznivé dopady pro spotřební chování domácností, a tedy i pro růst české ekonomiky jako celku," uvedl.

"Zda se toto číslo ukáže být letošním vrcholem, záleží na termínu nastartování sezónních prací," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Stejný názor má o Petr Dufek z ČSOB, podle nějž se na jaře dá čekat pozitivní dopad sezonních prací, které zvýší nabídku volných pracovních míst a na čas zlepší podmínky na českém trhu práce. "Jaro přinese pokles nezaměstnanosti díky sezónním pracím, avšak trvalý pokles nezaměstnanosti přijde až se silnějším růstem ekonomiky. A toho se v letošním roce ještě nejspíše nedočkáme."

Celkový obrázek vývoje nezaměstnanosti v ČR zůstává zatím beze změn, uvedl pavel Mertlík z Raiffeisenbank."Pozvolný nárůst míry nezaměstnanosti lze očekávat i v příštích měsících," doplnil. 

Noví lidé nejsou potřeba

Špatná situace na trhu práce se nelepší kvůli malému odbytu podniků. Firmy mají většinou tak málo zakázek, že nové lidi téměř nepotřebují.

Podle nedávného průzkumu Hospodářských novin mezi padesátkou tuzemských firem většina podniků sice nebude propouštět, ale ani nabírat nové posily. A nepočítá ani se zvyšováním mezd.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR se začíná naplňovat scénář dvojmístné míry nezaměstnanosti, na který upozorňují někteří analytici již delší dobu. "Vzhledem k přetrvávajícímu nedostatku zakázek u většiny tuzemských firem a nízkým investicím do výroby se nedá v nejbližších měsících očekávat obrat k lepšímu," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.