Německá kancléřka Angela Merkelová se v pátek sešla s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem. Politici řešili situaci ohledně zadluženého Řecka. Finanční trhy očekávaly, jak se Německo postaví k případné žádosti Řecka o poskytnutí finanční pomoci. Merkelová po setkání oznámila, že Papandreus ji o finanční pomoc nežádal.

"Řecko o finanční podporu nepožádalo," řekla Markelová po schůzce novinářům. Upozornila přitom na povzbudivý průběh aukce řeckých dluhopisů, která se konala ve čtvrtek. To je podle Merkelové dobré znamení a lze předpokládat, že Řecko přijetím dodatečných úsporných opatření přesvědčilo finanční trhy, že situaci chce zvládnout samo.

Řecko chce peníze za obří škrty - čtěte ZDE

Miliardové škrty v Řecku posílily euro - čtěte ZDE

"Německo může vyjádřit svou solidaritu," řekla Merkelová a dodala, že už dala jasně najevo, že Německo je zde, aby pomohlo a ukázalo pochopení. V podstatě tak zopakovala slova, která už tento týden pronesla, když v médiích vrcholily spekulace, že Evropská unie připravuje pro Řecko nějakou formu finanční pomoci.

Merkelová se i dnes vyhnula formulaci, že by Německo pomohlo Řecku alespoň do budoucna finančně. "Řecko a Německo budou spolupracovat na další modernizaci Řecka," řekla Merkelová a dodala: "Máme pochopení jeden pro druhého". Atény prý mohou počítat s tím, že jim Německo poskytne odbornou pomoc.

Návrh na úsporná opatření parlament schválil

Merkelová si znovu neodpustila poznámku na adresu spekulantů. Tento týden o nich už jednou hovořila a varovala, že krize v Řecku nesmí sloužit jako záminka k tomu, aby se rozpoutaly debaty na téma odchodu Řecka z eurozóny.

Řecký parlament v pátek podle očekávání schválil návrh úsporných opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123,7 miliardy Kč), který ve středu předložila tamní vláda. Návrh počítá s nižšími výdaji rozpočtu a jeho cílem je snížit dluhové zatížení Řecka. Informovala o tom dnes agentura AP. 

Řecko se nyní potýká s vysokými dluhy a vysokým rozpočtovým deficitem. Země ve středu přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123,7 miliardy Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Utahování opasků ale bojkotuje velká část občanů, takže Řeckem zmítá vlna stávek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru