Míra nezaměstnanosti - únor 2010

.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v únoru zůstala beze změny na 9,7 procenta. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo práce. Zaměstnavatelé v USA nicméně minulý měsíc zrušili 36.000 pracovních míst. Analytici však počítali se zánikem 50.000 míst a nárůstem nezaměstnanosti na 9,8 procenta.

"Je to povzbudivá zpráva naznačující, že oživení je stále na dobré cestě," řekl k údajům analytik Gary Thayer ze společnosti Wells Fargo Advisors. Americké akcie po zveřejnění údajů posílily a kurz dolaru stoupl vůči euru.

Analytici se podle agentury Reuters obávali, že na trhu práce se negativně projeví prudké sněhové bouře, které zasáhly USA. Ministerstvo dnes uvedlo, že bouře mohly mít na zaměstnanost vliv, ale že tento dopad je obtížné kvantifikovat.

O práci přišlo přes 8 milionů lidí

Od začátku hospodářské recese v prosinci 2007 americká ekonomika přišla celkově o 8,36 milionu míst. Situace na trhu práce se ale nyní postupně zlepšuje. Tempo propouštění výrazně kleslo ve srovnání se začátkem loňského roku, kdy americká ekonomika ztrácela v průměru 750.000 pracovních míst měsíčně.

Vysoká nezaměstnanost nicméně podle agentury AP zůstává jednou z hlavních překážek silného a udržitelného hospodářského růstu v USA. Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 5,9 procenta, očekává se však, že v dalších čtvrtletích tempo růstu zpomalí. V celém loňském roce ekonomika klesla o 2,4 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1946.

Americký Senát minulý týden schválil zákon na podporu zaměstnanosti. Jeho součástí je zvýšení výdajů na stavbu silnic a daňové úlevy pro firmy, které najmou nové zaměstnance. Normu, která na tvorbu nových pracovních počítá s částkou 15 miliard dolarů (zhruba 285 miliard Kč), musí ještě schválit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru