Evropský výrobce letadel Airbus nezískal v únoru žádnou novou objednávku na letadla, ani žádná předchozí objednávka nebyla zrušena. V lednu firma získala objednávku na 11 letadel. Konkurenční Boeing podle svých internetových stránek získal do 2. března objednávky na 57 letadel.

Svým zákazníkům Airbus dodal v únoru celkem 38 letadel, včetně jednoho obřího letounu A380. Za dva měsíce letošního roku celkem dodal 67 letadel.

Za celý loňský rok počet nových objednávek Airbusu klesl na 310 letadel za katalogovou cenu 34,9 miliardy USD. Celkem Airbus loni dodal klientům 498 letadel.

Letectví loni v útlumu

Aerolinky byly v loňském roce kvůli ekonomické recesi a poklesu poptávky nuceny výrazně snížit svoji kapacitu. Zájem o leteckou přepravu však začíná pozvolna oživovat a Air France-KLM tento týden uvedly, že zřejmě zvýší letos v létě kapacitu přepravy u dálkových letů o 0,8 procenta. Podle analytiků to však nebude mít výrazný vliv na nové objednávky letadel, dokud se nezvýší i průměrné příjmy na sedadlo.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) očekává, že ztráty aerolinek v letošním roce budou činit 5,6 miliardy USD (106,2 miliardy Kč). Důvodem bude pokračující negativní vliv ekonomické krize na poptávku. Za loňský rok mají ztráty podle předběžných odhadů činit 11 miliard USD, napsala agentura Reuters.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru