Nezaměstnanost žen v EU
 
ZVĚTŠIT GRAF

Nezaměstnanost žen v Evropské unii je nyní poprvé za desítku let, kdy se obdobné záznamy vedou, nižší než u mužů. Ukázala to data, která v pátek zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat) u příležitosti mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března.

Zlom nastal podle statistiků v květnu. Odráží to podle nich dopady současné hospodářské krize, která zmítá evropskou ekonomikou. Její vliv na trh práce se totiž hodně projevuje v sektorech, jako jsou stavebnictví či průmyslová výroba, které zaměstnávají výrazně víc mužů než žen.

Největší rozdílv Estonsku

V lednu 2010 míra nezaměstnanosti mezi ženami v 27členné EU činila 9,3 procenta, zatímco u mužů to bylo 9,7 procenta. V 15 členských zemím byla nezaměstnanost vyšší u mužů než u žen. Největší rozdíl statistici hlásí z Estonska - 11,2 procenta u žen, 19,7 procenta u mužů za poslední čtvrtletí loňského roku.

Data také ukázala, že zhruba každá čtvrtá žena, celkem 26 procent, v roce 2030 bude zřejmě starší 65 let. V roce 2008 to bylo pro srovnání 19 procent žen.

Na to bude mít vliv očekávaný růst průměrné délky života. Ten se v EU v roce 2008 pohyboval mezi 77 roky u žen Bulharsku po 84,9 roku ve Francii, přičemž ve všech zemích byla délka vyšší než u mužů. V roce 2030 by podle Eurostatu měla průměrná délka života u žen v "sedmadvacítce" dosáhnout 85,3 roku, u mužů by to mělo být 80 roků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru