Trh práce už zaznamenává první známky oživení, tvrdí to portály Jobs.cz a Prace.cz. Podle posledních průzkumů růst pracovních pozic činil v posledních měsících 25 procent a bylo registrováno o čtvrtinu více nabídek než v listopadu loňského roku.

Na inzeráty za poslední měsíc reagovalo celkem 412 572 uchazečů o práci. Přesto je celkový počet pozic stále o něco nižší než než před rokem.

„Obnovení poptávky po zaměstnancích registrujeme na portálech již od podzimu minulého roku, kontinuálně zde rostl počet inzerovaných pracovních míst. Oživení přichází i u absolventských pozic, segmentu, jehož situace na trhu práce nebyla v posledních měsících hospodářského poklesu příliš pozitivní,“ říká Ondřej Mysliveček, analytik LMC.

Celkem bylo na konci února inzerováno 10 197 pozic, což představuje čtvrtinový růst oproti listopadu 2009, kdy bylo inzerováno 8 437 pracovních pozic.

 

 

Vzrostla také nabídka zkrácených úvazků, inzerováno jich bylo o 30 procent více než v listopadu 2009. „Celkově zaznamenáváme oživení pracovního trhu a to napříč všemi obory. Trh roste i u různých typů úvazků. Například u brigád došlo k 15procentnímu nárůstu počtu pozic, u zkrácených úvazků je to dokonce o 30 procent,“ říká analytik Mysliveček. Počet inzerovaných zkrácených úvazků v únoru letošního roku téměř vyrovnal stav před nástupem ekonomické krize.

Nejžádanější jsou stále obchodníci

Nejčastěji firmy aktuálně poptávají zaměstnance na obchodní a prodejní pozice. Dále jsou žádanými obory administrativa, bankovnictví a finanční služby, ekonomika a podnikové finance nebo IS/IT a vývoj aplikací a systémů.

 

 

Reaktivita uchazečů se v měsících ovlivněných krizí zvýšila o 112 procent, tedy více než jednou tolik, než v době před poklesem ekonomiky. „V lednu jsme na našich portálech zaznamenali celkem 433 000 odpovědí na inzerované pozice, únorový údaj 412 572 reakcí byl vzhledem k faktu, že byl měsíc únor o tři dny kratší, srovnatelný. Celkově vypovídá o tom, že intenzita odpovědí uchazečů byla v únoru ještě vyšší než v prvním měsíci roku,“ řekl Ondřej Mysliveček.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru