V době, kdy většina světových zemí stále bojuje s krizí, Čína věří, že stejně jako v loňském udrží vysoký ekonomický růst. Byť ne tak rychlý, jako donedávna, kdy v letech 2003 až 2007 dosahoval dvouciferných hodnot a loni dosáhl 8,7 procenta. 

Ekonomický růst chce Čína podle předsedy vlády Wen Ťia-pao letos udržet na osmi procentech. A zatímco většina států v dnešní době by brala za vynikající růst HDP o dvě procenta, Pao v pátečním projevu před čínskými zákonodárci označil letošní rok za rozhodující pro oživení. A přislíbil, že vláda bude bojovat s inflací a riziky, která by mohla ohrozit bankovní sektor.

9 milionů pracovních míst

Vláda doufá, že se jí letos podaří vytvořit devět milionů nových pracovních míst a udržet inflaci na třech procentech. Celkové výdaje centrální vlády a lokálních vlád mají činit 8,5 bilionu jüanů (zhruba 23,7 bilionu korun) a celkový deficit dosáhne jednoho bilionů jüanů.

Wen přislíbil, že vláda bude pokračovat ve stimulačních výdajích a nabídce levných úvěrů. Tyto kroky považuje čínské vedení za základ k obnově globálního růstu, který je stále nízký.

Peking rovněž plánuje držet domácí měnu "v zásadě stabilní", což nenaznačuje, že by se stát chystat vzdát kontroly nad vývojem svého směnného kurzu. To již dlouhou dobu kritizují USA a další hlavní obchodní partneři Číny, kteří považují současný kurz jüanu k dolaru za podhodnocený.

Ekonomice pomohla stimulace za čtyři miliardy jüanů

Čínské ekonomice loni pomohla stimulační opatření v objemu čtyř bilionů jüanů, která tamní vláda začala zavádět koncem roku 2008. Případné problémy v ekonomickém oživení Číny by mohly negativně ovlivnit celý globální ekonomický růst, protože by se dotkly poptávky po vybavení továren či surovinách.

Vláda rovněž plánuje otevřít více oblastí ekonomiky zahraničním investorům. Chce je nasměrovat hlavně do oblasti vyspělé technologie, čisté energie a ochrany životního prostředí. Čína doufá, že se jí letos podaří přilákat přímé zahraniční investice v objemu 96 miliard USD (zhruba 1,8 bilionu korun), napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru