Zentiva

1150 korun

za akcii by měli dostat minoritní akcionáři Zentivy při vytěsnění

1 %

zhruba takový podíl drží v Zentivě menšinoví akcionáři. Francouzský farmaceutický gigant Sanofi-Aventis ovládá 99 procent.

Čekání menšinových akcionářů farmaceutické společnosti Zentiva je u konce. Francouzská společnost Sanofi-Aventis, která nyní drží více než 99 procent firmy, zahájila povinný odkup akcií. Akcionáři dostanou za jednu akcii 1150 korun, resp. její ekvivalent v eurech. Musejí si ale pospíšit - na převedení akcií mají čas jen do 18. března. 

Sanofi prodlevu odůvodňovala čekáním na vyjádření nizozemského soudu, kde je Zentiva registrovaná.Ten však podle informací HN rozhodl již 23. února. Proč však Sanofi akcionáře nevytěsnila firma nyní nezdůvodnila.

Akcionáří tak mají šanci se konečně dostat ke svým penězům. Například investor František Červinka vlastní zhruba 650 akcií farmaceutické společnosti Zentiva. Nyní tedy po době, kdy se Sanofi-Aventis rozhodla provést vytěsnění menšinových akcionářů, dostane se Červinka ke svým zhruba 750 tisícům korun.

"Koupil jsem akcie Zentivy při jejím vstupu na pražskou burzu v roce 2004," říká Červinka. Od té doby se jejich hodnota zdvojnásobila. Jenže před rokem vykoupili naprostou většinu akcií Francouzi a ostatním akcionářům tehdy vyplatili za jednu akcii právě 1150 korun. Poté Zentivu z pražské burzy loni v dubnu stáhli. Mělo následovat vytěsnění akcionářů - k němu ale dosud nedošlo.

Čekání na soud?

"Ti akcionáři udělali chybu, že akcie neprodali během dobrovolné nabídky. Dostali by stejné peníze, ale měli by je hned," říká Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus. Červinka potvrzuje, že o dobrovolné nabídce věděl. "Můj broker mi ale neřekl, že bude později tak obtížné akcie prodat," dodává.Sanofi v reakci uvedla, že první kroky k povinnému odkupu zahájila už během loňských prázdnin. "Stále čekáme na rozhodnutí holandského soudu," prohlásila pře několika dny mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Firma je registrovaná v Nizozemsku, kde - na rozdíl od Česka - rozhoduje o těchto záležitostech soud. Podle informací HN trvá tento proces obvykle několik měsíců. Sanofi ovšem původně plánovala, že se stane jediným vlastníkem Zentivy do konce loňského roku. "Máme 99 procent a poslední procento chceme odkoupit někdy do konce roku," řekl loni v červnu šéf Sanofi-Aventis Chris Viehbacher.

Desítky drobných investorů tak musely téměř rok netrpělivě čekají, až Sanofi-Aventis vykoupí zbývající necelé jedno procento akcií. Zpeněžit akcie jiným způsobem bylo totiž po loňském odchodu Zentivy z pražské burzy takřka nemožné

V RM-Systému nebyl o Zentivu zájem

Zbavit se akcií Zentivy bylo ještě možné na burze RM-Systém. Od začátku letošního roku však proběhlo v RM-Systému pouhých 124 obchodů s akciemi titulu a obvykle si investoři nevyměnili víc než několik desítek akcií. Cenné papíry Zentivy se tam navíc prodávají za méně než tisíc korun. A to je výrazně nižší cena, než za kterou hodlá akcie vykoupit Sanofi.

Akcie Zentivy se nevyplatí držet ani kvůli případné dividendě. Není totiž zcela jasné, jakou dividendovou politiku Sanofi zvolí. Nijak závratné částky navíc Zentiva nevyplácela ani v předchozích letech.

Investice do akcií Zentivy se vyplatila lidem, kteří je drželi od vstupu firmy na pražskou burzu v roce 2004 až do loňska. Jejich hodnota se za tu dobu více než zdvojnásobila.

Sanofi, původně čtvrtinový vlastník Zentivy, soupeřila o převzetí českého výrobce léčiv s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se ale nakonec nechtěla pustit do cenové války, nabídku na odkup stáhla a svůj balík akcií prodala Francouzům.