Loňský rok se do statistik zapsal nejnižším počtem mrtvých na silnicích za posledních dvacet let i nejnižším počtem dopravních nehod, které šetřila policie. Samy pojišťovny ovšem zaznamenávají opačný trend: Počet nahlášených dopravních nehod loni naopak stoupl o tři procenta.

Tuzemské pojišťovny totiž loni řešily 267 tisíc nahlášených dopravních nehod – o devět tisíc více, než o rok předtím. „Z dat pojišťoven zcela jasně vyplývá, že počet nehod neklesá. Klesá jen počet těch nehod, které vyšetřuje Policie ČR,“ uvádí ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

Limit se zvýšil na sto tisíc...

Od loňského roku totiž začalo platit pravidlo, že k nehodám se škodou pod sto tisíc korun, při nichž se nikdo nezraní, není nutné volat policii. Do té doby byl limit padesát tisíc korun. Řidiči tak u většiny nehod pouze vyplní a odešlou hlášení o nehodě pojišťovně. A tak zatímco v roce 2008 policie šetřila 160 tisíc dopravních nehod, loni již jen necelých 75 tisíc.

...a je víc podvodů, tvrdí pojišťovny

Pojišťovny jsou ovšem přesvědčeny, že za vyšším počtem nahlášených nehod je i vyšší počet pojistných podvodů. Například pojišťovna Allianz v roce 2008 prokázala u dopravních nehod 165 pojistných podvodů, loni již 240 – tedy o téměř polovinu více.

„Nárůst lze považovat za důsledek posunu zákonné hranice škody, při které musí nehodu vyšetřovat policie,“ uvedla mluvčí Allianz Pavla Paseková.

A trend vyššího počtu pojistných podvodů potvrzuje i Kooperativa, podle níž osmdesát procent z nich souviselo s pojištěním vozidel. „Kooperativa v loňském roce odhalila 341 pojistný podvodů, což představuje uchráněnou hodnotu 121,5 milionů korun. V porovnání s rokem 2008 to představuje nárůst o 18 procent,“ uvedl mluvčí Allianz Milan Káňa.

Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek upozorňuje ale na to, že ti, co to „zkouší“, by na uvedený limit sto tisíc korun neměli spoléhat. „Všechny případy důkladně šetříme, ať u toho je či není protokol policie,“ říká. A když mají podezření z podvodu, nechají případ prověřit i speciálním "detektivním" útvarem. "Naši detektivové každoročně odhalí pojistné podvody za zhruba čtvrt miliardy korun," dodává Bálek.

 

Související