Spor o miliardy korun se zřejmě blíží ke konci. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) bude zamítat žádosti firem o vrácení pojistného na sociální zabezpečení za první polovinu roku 2007. Po jednání se zástupci zaměstnavatelů a podnikatelů to ve čtvrtek řekl novinářům ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Firmy chtěly využít nedostatků zákona, ze kterého vypadla pasáž o vyměřovacím základu pro odvod pojistného, a tak nebylo z čeho daň vypočítat. Podle Nejvyššího správního soudu ale povinnost platit pojistné nezanikla.

Podle Šimerky nyní budou okresní správy sociálního zabezpečení všechny žádosti o vrácení pojistného za prvních šest měsíců roku 2007 postupně zamítat, stejně bude v případě odvolání následně postupovat ČSSZ.

"Uvítali bychom, kdyby zaměstnavatelé vzali žádosti sami zpět," uvedl Šimerka. "Ušetří náklady a okresním správám sociálního zabezpečení ubude administrativa," vysvětlil.  

Také ze strany firem je cítit rezignace. Předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner uvedl, že konfederace svým členům již nedoporučí podávání dalších žádostí o vrácení peněz; případné stažení dosavadních žádostí však nechá na jejich rozhodnutí. Podobný názor prezentovali i zástupci Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory.

Průlomový rozsudek NSS 

Nejvyšší správní soud (NSS) před týdnem zrušil předchozí průlomové rozhodnutí liberecké pobočky krajského soudu, podle něhož firma Ježek software nemusela kvůli chybě v zákonu platit pojistné na sociální zabezpečení za rok 2007. Podle Šimerky je tak tento případ uzavřen. Stát tak zřejmě nebude muset firmám vracet desítky miliard korun, které po něm požadují.

Firma Ježek software u soudu poukázala na to, že ze zákona vypadla pasáž určující vyměřovací základ; podle ní proto nebylo z čeho vypočítat výši pojistného. Podle NSS se však vyměřovací základ dal vyvodit z jiných ustanovení zákona.

Případem se bude muset znovu zabývat soud v Liberci. 

O vrácení peněz za sporné období poté požádala řada dalších firem a obcí. Mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka ve čtvrtek ČTK řekl, že ke konci února o vrácení peněz požádalo celkem 7108 subjektů; celkem požadují 17,29 miliardy korun. Celkové požadavky o vrácení peněz by podle některých odhadů mohly přesáhnout 100 miliard korun.

Mnoho firem čekalo se svými nároky právě na verdikt Nejvyššího správního soudu. Ministerstvo práce a sociálních věcí se již dříve za chybu omluvilo a v poslední době apelovalo na firmy, organizace a samosprávy, aby o vrácení peněz nežádaly. Státnímu rozpočtu by to mohlo způsobit velké obtíže.

Advokát a odborník na obchodní právo Arthur Braun předpokládá, že Ježek software po pravomocném uzavření kauzy u krajského soudu ještě podá ústavní stížnost. Jednatelé a členové představenstev českých firem tak ještě nějaký čas zůstanou v nejistotě.

Související