Více než čtvrtina Čechů vnímá ekonomickou situaci země jako dobrou. Ve srovnání s loňskem byl zaznamenám pokles o tři procentní body na 26 procent. Nejlépe ekonomickou situaci své země hodnotili Indové a Australané, přes 80 procent, z Evropanů pak Švédové, tamní ekonomiku pozitivně hodnotilo 58 procent obyvatel. Vyplynulo to z mezinárodního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos ve 23 zemích.

Nejhůře situaci své země vnímají obyvatelé Japonska a Maďarska, jako dobrou ji ocenilo osm, respektive sedm procent respondentů. Podle průzkumu stále převažuje negativní hodnocení ekonomické situace ve většině zemí, i když se začíná zmenšovat.

Největší pokles v hodnocení ekonomik zaznamenalo Rusko, a to o 11 procentních bodů, největší zlepšení ukázal průzkum u Austrálie, o 45 procentních bodů.

Nejvíce důvěry mají Indové

Ve zlepšení své situace v budoucnu věří 44 procent světové populace, obavy vyjadřuje 56 procent dotázaných. Nejvíc důvěry opět vyjádřili Indové, pozitivně budoucnost vidělo 79 procent obyvatel země. Následovali Číňané s 78 procenty a Australané se 73 procenty. Z Evropanů byli nejoptimističtější Nizozemci se 61 procenty. Česko patřilo mezi země, kde byl ve srovnání s březnem 2009 zaznamenán největší pokles důvěry v budoucnost, a to o 29 procentních bodů. Více bylo ještě v Rusku - o 39 procentních bodů.

 

 

"Názory české veřejnosti, která příliš nevěří ve svoji pozitivní budoucnost, plně reflektují nestabilitu politické a ekonomické situace v ČR," uvedla Tatiana Wartuschová ze společnosti Ipsos Tambor.

Výzkumu se zúčastnilo 24 077 lidí starších 18 let. Vybráno bylo 23 zemí reprezentujících 75 procent světového hrubého domácího produktu. Průzkum se konal od listopadu 2009 do ledna 2010.

Společnost Ipsos je druhá největší výzkumná síť na světě, vlastní ji a řídí výzkumní pracovníci, kteří celosvětově vyhodnocují tržní potenciál. Specializuje se na oblast reklamy, marketingu, médií nebo na výzkumy veřejného mínění či prognózy. Reuters je světovým lídrem v poskytování informačních služeb pro firmy i veřejnost, působí ve více než 100 zemích.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru