Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Adidas AG klesl loni čistý zisk o 62 procent na 245 milionů eur (6,3 miliardy Kč). Za propadem stál pokles poptávky způsobený ekonomickou recesí a vyšší náklady.

Výkon firmy loni negativně poznamenal vývoj směnných kurzů, vyšší náklady na marketing, vyšší ceny vstupů a náklady na restrukturalizaci. Tržby se snížily o 3,9 procenta na 10,38 miliardy USD, bez zahrnutí změn směnných kurzů se snížily o šest procent. Adidas vlastní také značku sportovního oblečení Reebok.

Spásou fotbalové MS

"Není pochyb, že rok 2009 byl nejobtížnější rok za dobu, kdy jsem generálním ředitelem," uvedl v prohlášení Herbert Hainer. Dodal však, že letošní rok vidí díky fotbalovému mistrovství v Jihoafrické republice optimisticky. Mistrovství startuje za 99 dní. Čistý zisk firmy by díky tomu měl letos stoupnout na 400 milionů až 450 milionů eur.


Adidas je druhým největším výrobcem sportovního zboží na světě po americkém konkurentovi Nike. Firma mimo jiné poskytuje vybavení národním fotbalovým týmům Německa, Španělska a Argentiny.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru