Americká vláda chce lidem v USA zvýšit přístupnost širokopásmového internetu. Federální komise pro telekomunikace (FCC) na to navrhne investici 25 miliard dolarů z federálního rozpočtu, napsal list Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.

Podrobnosti programu National Broadband Plan chce komise zveřejnit během tohoto měsíce. Návrh má obsahovat postup jak zajistit 90 milionům Američanů přístup k rychlému internetu, aby se zlepšily možnosti shánění práce a přístup ke vzdělávání i zdravotní péči.

Materiál komise také volá po analýze konkurence mezi firmami, které širokopásmový internet poskytují, napsala agentura Reuters.

Zhruba 40 procent Američanů nemá rychlé internetové připojení z domova. Ukázala to minulý měsíc nejnovější data amerického ministerstva obchodu.

Cíl: Vytvoření pracovních míst

Širokopásmové napojení na síť odevšad označila administrativa prezidenta Baracka Obamy a Kongres za důležitou podmínku hospodářského rozvoje, která vytvoří nová pracovní místa a všem oblastem USA zpřístupní vzdělání a nejnovější medicínu.

Zpráva vychází ze statistického průzkumu v 54.000 domácností z října minulého roku. Čísla ukazují, že využití širokého pásma roste. Loni v říjnu bylo na 64 procentech, ale dva roky před tím jen 51 procent.

Výsledky ale ukazují i na přetrvávající problémy, zejména na americkém venkově. Zatímco si v říjnu předplácelo 66 procent městských domácností širokopásmovou přípojku, na venkově to bylo jen 54 procent a významnou příčinou byla absence celoplošné sítě. Telefonním a kabelovým operátorům se do nákladných investic v řídce osídlených regionech nechce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru