Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že oživení české ekonomiky z globální hospodářské krize bude zřejmě jen pozvolné. Zároveň uvádí, že měnová politika je nyní v České republice vhodně nastavená. K jejímu zpřísnění je ale prý nutné sáhnout hned, jakmile tempo oživení nabere na síle.

Ve výročním hodnocení české ekonomiky ale měnový fond zároveň varuje před dalšími výdaji v období před květnovými volbami. Nová vláda by se podle měnového fondu měla soustředit na to, aby předložila "důvěryhodný a trvalý" plán střednědobé fiskální konsolidace.

Česká republika ale na finanční krizi podle měnového fondu odpovídá správnými kroky. MMF také uvedl, že směnný kurz koruny odpovídá základním ekonomickým parametrům české ekonomiky.

Měnový fond předpokládá, že hrubý domácí produkt se v roce 2010 zvýší o 1,5 procenta, a to za podpory exportu a tvorby zásob. Tvorba fixního kapitálu zůstane slabší a také výdaje spotřebitelů klesnou, což bude odrážet pokračující růst nezaměstnanosti, zpomalení růstu mezd a odbourávání fiskálních stimulů.

Česká ekonomika je do značné míry závislá na exportu, kvůli krizi se ale poptávka v bohatších zemích západní Evropy citelně snížila, což česká ekonomika pocítila. Ekonomové i centrální banka očekávají, že hospodářské oživení v České republice nebude rovnoměrné, z části proto, že vlády zemí eura začnou odbourávat podpůrná opatření. Eurozóna je pro Českou republiku hlavním obchodním partnerem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru