Britská mediální společnost BBC hodlá ve snaze o úspory zrušit dvě rozhlasové stanice a výrazně omezit online zpravodajství. Zaměstnancům to v úterý oznámil generální ředitel BBC Mark Thompson. Odbory v první reakci pohrozily stávkou a korporace čelí kritice, že ustupuje před volbami politickému tlaku.

Plány jsou součástí dlouhodobé strategie, která nyní bude předmětem veřejných konzultací a kterou posoudí správní rada, tedy Nadace BBC (BBC Trust). Podle Thompsona jsou plánované změny největší za 88 let existence BBC, která je financována z koncesionářských poplatků a která má roční rozpočet asi 3,5 miliardy liber (zhruba 100 miliard korun).

BBC také hodlá během roku uzavřít digitální rozhlasové stanice BBC 6 Music, která je zaměřena na alternativní hudební scénu, a Asian Network určenou posluchačům asijského původu. Kromě toho se o pětinu sníží výdaje na nákup zahraničních pořadů a bude určen strop pro nákupy sportovních pořadů. Vedení stanice slibuje, že ušetřené prostředky budou znamenat i 600 milionů liber ročně navíc na kvalitnější programy, včetně zahraničního zpravodajství.

Odbory hrozí stávkou

Odbory, které se mají s Thompsonem sejít ve středu, ale již dnes pohrozily stávkou. Podle šéfa rozhlasových a televizních odborů BECTU Gerryho Morrisseyho plány znamenají ztrátu až 600 pracovních míst.

"Není přijatelné, aby BBC nabízela služby a pracovní místa jako jakousi oběť před nadcházejícími volbami," řekl Morrissey. Také předseda novinářských oborů NUJ Jeremy Dear prohlásil, že "BBC jednoduše ustupuje politickému a obchodnímu tlaku".

Komerční konkurenti BBC a především opoziční konzervativci kritizovali stanici za to, že příliš expanduje, a to i do oblastí, které jí nepříslušejí. Proti rozsahu operací BBC, především na webu, loni v srpnu ostře vystoupil Rupert Murdoch, který vlastní v Británii mezi jiným televizi Sky a listy The Times a The Sun.

Příprava na případnou vládu konzervativců

O webové zpravodajské stránce BBC se hovořilo v Británii právě v souvislosti s Murdochovými plány zpoplatnit přístup na webové stránky jeho deníků. Jedním ze zpochybňujících argumentů bylo právě kvalitní online zpravodajství BBC, které zůstane volně přístupné.

Úsporné plány BBC, o kterých se mluví v Británii již od minulého týdne, jsou často také interpretovány jako preventivní úder před nástupem vlády konzervativců. Opoziční toryové, kteří byli donedávna jasnými favority voleb, uvedli, že by chtěli snížit koncesionářské poplatky.

"Vedoucí představitelé BBC připouštějí, že strategie byla připravena ve snaze ukázat potenciální příští vládě konzervativců, že firma má své záležitosti v pořádku," napsaly The Times.

Nicméně i labouristický ministr kultury Ben Bradshaw minulý týden připustil, že jsou argumenty pro snížení poplatků, a tedy i pro zmenšení BBC. Nadace BBC dnes zdůraznila, že se k nové strategii vyjádří až po volbách.

I když Asian Network ztrácí v posledních letech posluchače, BBC 6 Music je považována za jednu z nejúspěšnějších digitálních stanic BBC. Internetovou petici na její záchranu podepsalo již na 80.000 lidí a podpořil ji i zpěvák David Bowie. "Ztratit tuto stanici by byla velká ostuda," uvedl. Kromě toho se pro zachování obou stanic vyslovilo 33 převážně labouristických poslanců.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru