Během ledna a února letošního roku bylo vyhlášeno 929 bankrotů, což je v meziročním srovnání nárůst o více než 123 procent. V samotném únoru přitom bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů za jeden měsíc, celkem 473. Vyplývá ze statistik databáze Cribis.cz, kterou provozuje společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Během prvních dvou měsíců bylo vyhlášeno 278 bankrotů firem a podnikatelů a 651 osobních bankrotů. V meziročním srovnání přitom počet osobních bankrotů stoupl výrazně o 229 procent, počet firemních bankrotů se zvýšil o 28 procent.

V samotném únoru bylo podle statistik zrušeno 48 konkurzů, zejména pro nedostatek majetku dlužníka. To je méně než v lednu, kdy bylo zrušeno 54 konkurzů. Loni v lednu a únoru ovšem bylo zrušeno jen 40 konkurzů.

Počet návrhů na bankrot činil za první dva měsíce letošního roku 1867, z toho bylo 1101 návrhů na osobní bankrot a 766 návrhů na firemní bankrot. Ve stejném období loňského roku to bylo 337 návrhů na osobní bankrot a 551 návrhů na bankrot firmy.

Od loňského února dvojnásobný růst

V samotném únoru pak byl podán dosud rekordní počet návrhů na bankrot v jednom měsíci, celkem 1083, a zároveň i rekordní počet návrhů na firemní bankrot. Těch bylo 656. Ve srovnání s údaji za únor loňského roku se počet návrhů na firemní bankrot zvýšil více než dvojnásobně, zatímco počet návrhů na osobní bankrot pouze o jednu třetinu.

Vzhledem ke značnému růstu počtu návrhů na firemní bankrot se poměr mezi návrhy na bankrot a vyhlášenými bankroty meziměsíčně zhoršil, a to ze 41 procent v lednu na 33 procent v únoru. Ještě větší zhoršení však nastalo v případě osobních bankrotů, a to ze 71 procent v lednu na 51 procent v únoru, což je nejhorší údaj od ledna roku 2008. "Tento vývoj znamená narůstající frontu návrhů na bankrot čekajících na soudní projednání," uvedla analytička CCB - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

 

Z celkového počtu bankrotů právnických osob jich bylo 32 procent vyhlášeno u firem podnikajících v obchodu, 15 procent ve stavebnictví. Nejvíce bankrotů právnických osob bylo v únoru vyhlášeno v Praze, celkem u 36 firem, což je podíl 26 procent. Na dalším místě byl se 17 procenty Moravskoslezský kraj.

CCB - Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. CCB byla založena v roce 2000. Od roku 2005 je jejím jediným akcionářem mezinárodní skupina CRIF, která byla založena v roce 1988 v Itálii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru