Největší americká automobilka General Motors poskytne na restrukturalizaci evropské divize Opel 1,9 miliardy eur (zhruba 49 miliard korun). Oznámila to v úterý firma. Původně přitom slíbila pouze 600 milionů eur a chtěla pro Opel získat dalších 2,7 miliardy eur od evropských vlád. Nyní bude od vlád žádat pouze necelé dvě miliardy eur v podobě záruk za úvěry, napsala agentura AP.

GM uvedla, že její vyšší příspěvek ve formě vlastního kapitálu a úvěrů odstraní riziko možného nedostatku hotovosti při restrukturalizaci Opelu v letošním roce.

"Doufáme, že náš značný závazek bude přijat jako významný milník v pokračujících jednáních o vládních zárukách, jež by pokryly zbývající mezeru (ve financování restrukturalizace Opelu)," uvedl generální ředitel Opelu Nick Reilly.

GM původně hodlala prodat divizi Opel kanadskému výrobci automobilových součástek Magna a ruské bance Sberbank. Automobilka se ale nakonec rozhodla, že si divizi ponechá a provede její restrukturalizaci sama. Restrukturalizace povede k zániku 8300 pracovních míst. Opel zaměstnává v Evropě téměř 50 000 lidí.

Rozsáhlé propouštění

V rámci restrukturalizace se již na konci loňského roku oznamovalo, že Opel hodlá propustit v Evropě 8300 zaměstnanců, z toho 4000 v Německu. 

V belgických Antverpách uzavře firma továrnu zaměstnávající přes 2300 lidí. Opel vyrábí automobily také například v Británii a Španělsku. V Evropě zaměstnává zhruba 50 000 lidí, z toho 25 000 v Německu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru