Ukrajina minimálně na měsíc přerušila dodávky elektřiny do tří zemí Evropské unie, a to do Maďarska, Rumunska a na Slovensko. Kyjev podle agentury AP svůj krok zdůvodnil tím, že nemá dost uhlí. Elektřina, kterou Ukrajina do zmíněných států dodává, se na celkové spotřebě těchto zemí nepodílí nijak významně.

Zastavení dodávek elektřiny z Ukrajiny do třech členských států Evropské unie včetně Slovenska zemi nepoškodí. "Slovensko od Ukrajiny v současnosti žádnou elektřinu neodebírá, technicky to totiž není možné," řekl ČTK mluvčí ministerstva hospodářství Branislav Zvara.

Ukrajina export elektřiny přerušila v den, kdy její nově zvolený prezident Viktor Janukovyč odjel do Bruselu na první oficiální zahraniční návštěvu. Janukovyč by měl v Bruselu s lídry EU jednat o energetické bezpečnosti a dalších tématech.

Mluvčí ukrajinského ministerstva paliv a energetiky Fent Di řekl, že země export elektřiny zastavit musela. Žádná z firem, které distribuci elektřiny zajišťují, podle něj kvůli nedostatku uhlí nepředložila žádnou nabídku na vývoz. Ukrajina by mohla export obnovit kolem 1. dubna.

Mluvčí také řekl, že neexistuje žádný prodejce poslední instance, který by garantoval objemy elektřiny určené na vývoz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru