Ceny kovů po zemětřesení v Chile rostou. Ceny komodit letí nahoru, pokud roste poptávka anebo klesá nabídka. Přírodní katastrofa v regionu, kde je silně koncentrována težba těchto nerostů, logicky zhoršuje nabídku na světové trhy. Investoři obecně reagují silněji, pokud nemají spolehlivé informace, což je i tento případ. Jakmile na trh dorazí spolehlivější informace o rozsahu škod a následném dopadu na nabídku a trh, kurs se může stablizovat.

Ropa přidává a dostává se znovu k 80 dolarům. Do cen pohonných hmot se s jistým zpožděním promítá cena ropy na světových trzích. Do spotřebitelských cen pohonných hmot se navíc promítá kurs české koruny k dolaru. Situace ja navíc složitější i v tom, že světová cena ropy je ovlivňována kursem EUR proti USD, a to nepřímo úměrně. Saxo Bank má pro pondělí neutrální výhled na ceny ropy, čekáme oscilace kolem anebo nad 80 USD/barel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru