Stále více států americké unie a místních samospráv kvůli svým tenčícím se rozpočtům zvažuje zrušení daňových výjimek pro charity a neziskové organizace. Zástupci těchto organizací ale varují, že to omezí rozsah jejich služeb. Problémy americké ekonomiky již navíc příjmy různých charit snížily – stejně jako států a měst.

Například zákonodárci státu Havaj budou podle The New York Times posuzovat návrh, který by neziskové organizace podrobil zvláštní dani. To by pomohlo rozpočtový schodek státu snížit o půl až třičtvrtě miliardy dolarů – ten ke konci ledna dosahoval 1,2 miliardy dolarů.

Přidávají se ale i další státy. Kansas chce, aby i charity musely odvádět daň z obratu. Pennsylvánie pro změnu hodlá neziskovým organizacím odebrat výjimku, díky které nemusely platit daň z nemovitostí. A město Minneapolis již loni na podzim rozhodlo, že i charity budou stejně jako občané a firmy přispívat na veřejné osvětlení.

Církvím se zatím zdanění vyhne

I nadále ale budou ve většině případů osvobozené od daní církve. Všechny ostatní neziskové organizace, včetně soukromých škol, si zřejmě budou muset zvykat na nové podmínky. Zástupci států a měst přitom říkají, že nemají na výběr.

"Musíme se podívat na veřejné služby, které neziskové organizace využívají, a zjistit, jak adekvátně uhradit tyto náklady. Nemůžeme je už nadále podporovat zadarmo," řekl například výkonný ředitel Indianské asociace měst a obcí Matt Greller.

Ve Spojených státech podle údajů amerického Národního střediska pro statistiky o dobročinnosti loni bylo zhruba 1,6 milionu neziskových organizací, které mají daňové výjimky. Jde o téměř milion charit, zhruba 118.000 soukromých nadací a asi 450 tisíc dalších neziskových organizací, například obchodních komor či různých občanských sdružení.

Omezíme služby

Podle neziskových organizací ale zrušení výjimek bude znamenat škrty v důležitých službách, které poskytují místo samospráv. Jde například o péči o duševně choré anebo nouzovou pěstounskou péči o děti, jež například dočasně přijdou o rodiče.

"Neziskové organizace v této ekonomice skomírají. Jejich příjmy klesly, poptávka po službách, které od nich místní a státní vlády očekávají, naopak značně vzrostla," uvedl výkonný ředitel Národní rady neziskových organizací Tim Delaney.

Různé státní a místní vlády se neúspěšně snažily rušit některé daňové výjimky pro neziskové organizacejiž v minulosti. Někde se jim podařilo vyjednat si od nich místo daní zvláštní příspěvky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru