Maďarsko převezme téměř plnou kontrolu nad zadluženou maďarskou leteckou společností Malév. Vláda se na tom dohodla se současným ruským majitelem aerolinek, firmou AirBridge. Cílem tohoto kroku je záchrana aerolinek. Oznámilo to dnes maďarské ministerstvo financí.

Podle dohody maďarská vláda navýší kapitál Malév o 25,2 miliardy forintů (2,4 miliardy Kč) prostřednictvím nové hotovosti a přeměny obligací firmy na majetek. Tímto krokem vláda získá v aerolinkách 95 procent a ruskému investorovi zůstane pět procent.

Vláda jednala o pomoci ztrátovému Malévu s firmou AirBridge téměř rok. V AirBridge vlastní 49 procent ruská státní banka Vněšekonombank (VEB). Zbývající podíl patří maďarské podnikatelce Magdolně Költöové.

Již loni vláda uvedla, že plánuje přeměnit část svých finanční garancí na podíl v Malévu. VEB zůstane jedním z největších věřitelů maďarských aerolinek.

Malév nyní prochází restrukturalizací. Jejím cílem je dostat aerolinky zpět k zisku nejpozději do roku 2012. Maďarsko prodalo Malév firmě AirBridge v roce 2007, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru